Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
2.5k kez görüntülendi
Televizyonlar kategorisinde tarafından
Tv alacağım ancak kararsızım Oled mi Qled mi önerirsiniz?

2 Cevaplar

0 oy
tarafından

Yeni bir üst düzey televizyon istiyorsanız, şu anda iki ekran teknolojisi arasında seçim yapabilirsiniz: QLED ve OLED. Her iki dünyanın da savunucuları elbette avantajlar hakkında övgüler alıyor. Ancak nasıl farklıdırlar ve hangi uygulama için hangi teknoloji gerçekten daha iyidir? Burada sizin için karşılaştırıyoruz.

QLED nedir?

QLED kendi içinde yeni bir teknoloji değildir. Samsung'un kuantum noktalarıyla genişlediği LED teknolojisine dayanıyor. LED TV'ler arka ışıkla çalışır. Belirli noktalarda ışığı engellemek için bunların üzerine çeşitli filtreler yerleştirilir. Bitmiş resim televizyonda bu şekilde oluşturulur. QLED televizyonlarda, mevcut LED filtrelerin üzerine başka bir katman, kuantum noktaları yerleştirilir.

Kuantum Noktaları, TV'nin zaten parlak olan LED TV'lerden daha parlak görüntüler üretmesini sağlar. Ayrıca, LED teknolojisinde her zaman bir sorun olan siyah alanları daha karanlık yapmalıdır. Siyah tonları genellikle gri görünür ve siyah renkte değildir. Üçüncü bir avantaj olarak, Quantum Dots geleneksel LED TV'lerden daha fazla renk üretebilir.

QLED terimi Samsung tarafından oluşturuldu. Kore'den elektronik devi bu dönemde televizyon pazarlayan ilk şirket oldu. QLED ve OLED'in birbirine çok benzemesi tesadüf değildir. Samsung, OLED ekranları uzun zamandır test ediyor ve bunları esas olarak kendi üretiminden önemli ölçüde daha küçük akıllı telefonlarda kullanıyor. Kendi ifadelerine göre, TV setlerinde OLED ile iyi deneyimleri yoktu ve bu nedenle kendilerini QLED'e yönlendirdiler.

Hisense ve TLC, QLED'yi büyük yapmak isteyen iki televizyon üreticisidir. Üç elektronik ağır ağırlık, ona "QLED İttifakı" diyor ve OLED'e savaş ilan etmek istiyorlar. Ama QLED gerçekten televizyon için daha iyi mi, yoksa en azından iyi mi? Bu tartışmalı.

OLED nedir?

Gelen OLED teknolojisi bu organik ışık yayan diyot milyon bir ağ şeklinde düzenlenmiştir. Bu OLED'lere güç verildiğinde yanarlar. Ne kadar fazla elektrik alırlarsa o kadar parlak olurlar. Sonunda bitmiş resim bu şekilde oluşturulur. QLED veya LED ile ilgili en büyük fark, OLED'lerin kendilerinin yanması ve bu nedenle arkadan aydınlatma gerektirmemesidir. Bu, siyah alanların gerçekten siyah olması avantajına sahiptir, bu da zengin bir kontrast sağlar.

OLED, birçok farklı tipte ekran üretmek için kullanılabilen çok yönlü bir teknolojidir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, farklı OLED türlerini açıkladığımız makalemizi önerebilirim .

OLED TV'leri piyasaya süren ilk TV üreticisi LG idi. Uzun süre Koreliler sadece OLED televizyonlar sundular. Bu da başlangıçta çok yüksek fiyatlardan kaynaklanıyordu. Bununla birlikte, bu arada, diğer birçok üreticinin Sony, Loewe veya Philips gibi OLED televizyonları vardır. Ve fiyatlar keskin bir şekilde düştü.

Hangi teknoloji şimdi daha iyi?

Şimdi yeni bir TV satın almak istersem, OLED TV veya QLED TV almalı mıyım? Soru cevaplamak o kadar kolay değil - her iki teknolojinin de elbette avantajları ve dezavantajları var. Sonunda, kişisel tercihinize ve muhtemelen TV'yi ne kullanmak istediğinize bağlıdır.

OLED TV'lerin avantajları

Daha önce de belirtildiği gibi, OLED TV'lerin en büyük avantajlarından biri, zengin siyah tonları tarafından oluşturulan yüksek kontrastlı görüntüdür. OLED arka ışık gerektirmediğinden, OLED diyotları güç sağlanmadığında tamamen siyahtır. Birçoğu için, bu iyi bir televizyon resmi söz konusu olduğunda en önemli faktörlerden biridir.

OLED TV'lerde yanıt süresi QLED TV'lere göre daha hızlıdır. Tepki süresi diyotların açılması veya kapanması için geçen süredir. Hızlı tepki süresi, özellikle hızlı aksiyon sahnelerinde resmin genel olarak “daha ​​net” ve daha keskin görünmesini sağlar. Bir o kadar duyarlı televizyon oyuncular için önemli olan bu bakış bile hızlı aksiyon dolu başlıklarında kayıp böylece gitmez olarak.

Kendiliğinden aydınlanan OLED'lerin bir başka avantajı da görüş açısıdır. Görüntü, QLED veya LED'de olduğu gibi bir arka ışık tarafından engellenmek yerine, diyotlar tarafından yayıldığı için hemen hemen her açıdan kolayca tanınabilir. Büyük bir oturma odanız varsa ve kanepe TV'nin etrafında duruyorsa bu bir avantajdır. Bu durumda, her koltuğun televizyona en uygun görüş açısı yoktur, ancak bir OLED ile bu artık bir sorun olmamalıdır.

Enerji tüketimi söz konusu olduğunda OLED de bir adım öndedir. Kalıcı olarak aydınlatılması gereken bir arka ışığa gerek olmadığından, OLED TV'ler için enerji tüketimi QLED'ler veya LED'lerden daha düşüktür.

QLED TV'lerin avantajları

Parlaklık söz konusu olduğunda, nokta açıkça QLED'e gider. LED TV'ler bile OLED TV'lerden daha parlaktır, ekstra kuantum noktaları ile QLED'lerin görüntüsü LED'lerden bile daha parlak olabilir. Bu, kontrastı arttırır, çünkü diyotlar daha fazla parlaklıkla bile renklerinden hiçbirini kaybetmez. Bu, özellikle iyi aydınlatılmış oturma odalarında büyük bir avantajdır, çünkü burada daha parlak bir resim daha iyi görülebilir. Kontrast da doğruysa, aydınlık odalar için en iyi genel pakete sahip olursunuz.

Çok büyük televizyonlar söz konusu olduğunda, QLED'in bir avantajı vardır. LCD paneller büyük boyutlarda da kolayca üretilebilir. LG, IFA 2018'de 88 inç OLED televizyon sundu, ancak bir prototipti ve satış salonları için hiçbir şekilde hazır değildi. Samsung, piyasaya neredeyse hazır olan 85 inç 8K QLED televizyonla skor elde edebildi. Eğer gerçekten büyük bir TV peşindeyseniz, QLED iyi bir seçimdir.

Görüntüler OLED TV'lere yazdırılabilirken, bu QLED TV'lerde olamaz. Zaten çoğu TV izleyicisi için bu bir sorun değil. Sadece televizyondaki bir eleman haftada on veya daha fazla saat boyunca aynı yerde görünecek olsaydı OLED televizyonlar belirli bir elemanda yanabilirdi. Ancak bu çok nadiren olur. QLED'in, görüntülerin orada yanamaması avantajı vardır. Kendinizi bundan korumak istiyorsanız, QLED iyi bir seçimdir.

Sonuç

Bence OLED TV'ler genel olarak daha fazla fayda sağlıyor. Özellikle bir oyuncu olarak benim için hızlı tepki süresi ve net görüntü ilginç. Ancak bu OLED'in her durumda daha iyi bir seçim olduğu anlamına gelmez. QLED, gücünü iyi aydınlatılmış oturma odalarında gösterir. Her iki teknoloji de kendi güçlü ve zayıf yanlarıyla iyi görüntü kalitesi sunar.

Konu hakkında güncel ve kapsamlı bilgi için: https://bilgistar.com/qled-mi-oled-mi/

0 oy
tarafından

QLED OLED Farkı

Oled tv daha iyi görüntü kalitesine sahip, daha doğru ve gerçekçi renklere sahip, daha şık ince bir tasarıma sahip. Tüm bunların yanı sıra OLED ekranlarda logo yanığı sorunu söz konusu olduğu için gözden düşmesini sağlamıştır. Eğer OLED tv logo yanığı sorunu söz konusu olmasaydı televizyon piyasasının tek kralı olabilirdi.
QLED ise daha parlak görüntü kalitesi, daha kaliteli beyazlar ve daha uzun ömürlü oluşu nedeni ile şu anda daha fazla tercih ediliyor. 
OLED ile QLED birbirinden tamamen farklı teknolojiler aslında QLED'in asıl rakibi Lg Nanocell tv serisidir.
Samsung QLED ile Lg Nanocell farkları için aşağıda ki bağlantıya bakabilirsiniz.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
7, Eylül, 2020 Televizyonlar kategorisinde Enver tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
10, Şubat, 2020 Televizyonlar kategorisinde Tuğba tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
8, Şubat, 2020 Televizyonlar kategorisinde Hayriye tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde Emin tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde Emin tarafından soruldu
...