Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
213 kez görüntülendi
Televizyonlar kategorisinde tarafından
Qled ile alakalı detaylı bilgi alabilir miyim? Qled'in çalışma mantığı nedir?

1 cevap

0 oy
tarafından

QLED nedir?

QLED kendi içinde yeni bir teknoloji değildir. Samsung'un kuantum noktalarıyla genişlediği LED teknolojisine dayanıyor. LED TV'ler arka ışıkla çalışır. Belirli noktalarda ışığı engellemek için bunların üzerine çeşitli filtreler yerleştirilir. Bitmiş resim televizyonda bu şekilde oluşturulur. QLED televizyonlarda, mevcut LED filtrelerin üzerine başka bir katman, kuantum noktaları yerleştirilir.

Kuantum Noktaları, TV'nin zaten parlak olan LED TV'lerden daha parlak görüntüler üretmesini sağlar. Ayrıca, LED teknolojisinde her zaman bir sorun olan siyah alanları daha karanlık yapmalıdır. Siyah tonları genellikle gri görünür ve siyah renkte değildir. Üçüncü bir avantaj olarak, Quantum Dots geleneksel LED TV'lerden daha fazla renk üretebilir.

QLED terimi Samsung tarafından oluşturuldu. Kore'den elektronik devi bu dönemde televizyon pazarlayan ilk şirket oldu. QLED ve OLED'in birbirine çok benzemesi tesadüf değildir. Samsung, OLED ekranları uzun zamandır test ediyor ve bunları esas olarak kendi üretiminden önemli ölçüde daha küçük akıllı telefonlarda kullanıyor. Kendi ifadelerine göre, TV setlerinde OLED ile iyi deneyimleri yoktu ve bu nedenle kendilerini QLED'e yönlendirdiler.

Hisense ve TLC, QLED'yi büyük yapmak isteyen iki televizyon üreticisidir. Üç elektronik ağır ağırlık, ona "QLED İttifakı" diyor ve OLED'e savaş ilan etmek istiyorlar. Ama QLED gerçekten televizyon için daha iyi mi, yoksa en azından iyi mi? Bu tartışmalı.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
12, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde Emin tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
12, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde Emin tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
0 oy
1 cevap
31, Aralık, 2019 Webmaster kategorisinde tekno365 (54.5k puan) tarafından soruldu
+2 oy
2 cevap
4, Ocak, 2020 Televizyonlar kategorisinde misafir tarafından soruldu
...