Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
152 kez görüntülendi
Teknoloji Terimleri kategorisinde tarafından

Teknoloji terimleri kategorisi altında Fintech konusunda kısaca bilgi.

2 Cevaplar

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

"Finans" ve "teknoloji" kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşmuştur. İrlanda Merkez Bankası'na göre, fintech "tüketicilere finansal hizmetler ve ürünler sunmak için teknolojinin kullanımını ifade etmektedir." Fintech örnekleri mobil bankacılık ve temassız ödemeleri içerir. 

Teknoloji Terimleri

0 oy
tarafından

Mali teknolojisi ( İngilizce teknoloji finans kısaltılmış, Fintech veya FinTech ) için kolektif bir terimdir teknolojik gelişmiş finansal yeniliklerin yeni de finansal araçların , hizmetler veya -intermediären sonucu. Daha dar anlamda, fintech terimi genellikle dijital veya teknolojik finansal yenilikler sunan şirketlerle eşittir. 

Sigorta Çözümler gibidir sigorta teknolojisi (ayrıca InsurTech bundan), alanında çözümler varlık yönetimi olarak Wealthtech ve alanında bu ödeme işlemleri olarak Playtech .

Fintech Tanımı

Finansal teknoloji veya fintech, finansal faaliyetleri geliştirmek için teknolojiyi kullanan yeni bir finansal endüstridir. Bunlar en az beş tasarım alanında farklılık gösterir. İlk banka ve sigorta sektörünün, finansal sektörün farklı sektörlerde ile ilgilidir. İkincisi, çoğu FinTech start-up şirketinin genellikle ödeme, teminat, yatırım, provizyon, finansman veya danışmanlık alanlarından birine odaklandığı uzman uygulama alanı ile ilgilidir . Mobil ödeme çözümleri veya sosyal ticaret buna örnektir-Yatırım alanı için çözümler. Üçüncü bir alan, ele alınan müşteri segmentiyle ilgilidir. Örnekler, perakende bankacılıkta veya kurumsal bankacılık için kurumsal finans için elektronik pazarlarda eşler arası krediye yapılan başvurulardır . Dördüncü bir ayrım, C2C alanı için topluluk bankacılığı yaklaşımlarının veya B2C alanındaki çevrimiçi portföy yönetim sistemlerinin bulunabileceği etkileşim biçimi ile ilgilidir. Beşinci olarak, yaklaşımlar finansal hizmet sağlayıcılarına göre konumlandırılmaları bakımından farklılık göstermektedir. Birinci form, bankalar veya sigorta şirketleri tarafından kişisel finans yönetim sistemleri gibi sunulan çözümlerdir, ikinci tür ise bankalar veya sigorta şirketleri ile kooperatif veya rakip tekliflere odaklanır.

Fintech Hedefleri ve potansiyeli

Finansal teknoloji daha çok yeni başlayanlar ve genç şirketler tarafından kullanılmaktadır . Bunlar, bankalar gibi yerleşik rakiplerden pazar payı almaya çalışır. Burada, yeni sağlayıcılar (örneğin Revolut veya N26 ) tipik olarak, bankacılık düzenlemesinin yüksek gereksinimleri açık bir piyasa giriş engelini temsil ettiğinden , işlerini bir bankacılık lisansı olmadan işletmeyi amaçlamaktadır . Tüketiciler aracı olmadan para yatırabilir, kredi alabilir, ödeme işlemlerini tamamlayabilir ya da finansal tavsiye verebilir ( Robo-Advisory'ye bakınız ) .Boşuna. Fintechs, büyük veri ve bulut bilişim alanındaki gelişmelerin yanı sıra, neredeyse sürekli İnternet erişimi ile bağlantılı olarak akıllı telefonların, dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin hızla yayılmasından yararlanıyor. Genç ve küçük şirketlerin yerleşik şirketlere saldırması veya pazarda bir niş işgal etmesi de mümkündür. Finansal teknoloji, internetin gelişinden bu yana mevcut hizmetlerin neredeyse tamamen yerini alabilecek potansiyel olarak yıkıcı bir teknoloji olarak tanımlanmıştır. Pazar payı mali teknoloji şirketlerinin ama kısmen hala toplam pazarın bin aralığında pay olarak verilmektedir.

Avusturya finans piyasası düzenleyicisi başkanı Helmut Ettl'e göre , dijital devrim tüm finans sektörü için yapısal bir şok. Bir yandan, bu teknolojik yenilikler, sanal para birimleri, kitle fonlaması, finansal yenilikler, iş modelleri ve müşteri davranışları ve diğer yandan değişen küresel rekabet ortamına ve tüketicileri korumak için bazen gecikmeli düzenleyici kayıtlara atıfta bulunmaktadır. Bankacılık düzenlemesine ilişkin kurallar tüketicilerin korunmasına da hizmet ettiğinden, bu tüketici koruma düzenlemelerinin finansal teknoloji ile zayıflatılması kamuoyunda tartışılmaktadır. Yatırımcıların çok yüksek risk alma riski vardır , borçlularTefecilik faizi ödeyin.

Fintech Ana alanları

Sigorta, ticaret ve risk yönetimini otomatikleştirmek için finansal teknoloji kullanılmıştır. Hizmetler, en az bir lisanslı banka veya sigortacı dahil olmak üzere çeşitli bağımsız sağlayıcılardan gelebilir. Arabağlantı, açık API'ler ve açık bankacılık ile mümkün kılmakta ve Avrupa Ödeme Hizmetleri Direktifi gibi düzenlemelerle desteklenmektedir .

Sermaye piyasalarında işlem yaparken, yenilikçi elektronik ticaret platformları çevrimiçi ve gerçek zamanlı ticareti kolaylaştırır. Yatırımcılar, sosyal ticaret ağları aracılığıyla meslektaşlarının ve deneyimli tüccarların ticaret davranışlarını izleyebilir ve döviz ve sermaye piyasalarında yatırım stratejilerini takip edebilirler. Platformlar finansal piyasalar hakkında çok az bilgi gerektiriyor veya hiç gerektirmiyor ve Dünya Ekonomik Forumu tarafından "geleneksel servet yöneticilerine ucuz ve sofistike bir alternatif" olarak temsil eden aksaklıklar olarak tanımlanıyor.

Robo- danışmanlar, orta ila asgari düzeyde insan müdahalesi ile çevrimiçi finansal tavsiye veya yatırım yönetimi sunan bir tür otomatik finansal danışmandır. Matematiksel kurallara veya algoritmalara dayalı dijital finansal tavsiyeler sunarlar ve böylece insan danışmanlar için ucuz bir alternatif olabilirler.

Finansal teknolojiye küresel yatırım 2008'de 930 milyon dolardan 2015'te% 2,200'den fazla artarak 22 milyar doların üzerine çıktı. Londra Belediye Başkanı'na göre, gelişmekte olan finansal teknoloji endüstrisi Londra'da son yıllarda önemli ölçüde büyümüştür. Şehrin işgücünün yüzde kırkı finans ve teknoloji hizmetlerinde çalışmaktadır.

Avrupa'da 2014 yılında 1,59 dolar finansal teknoloji şirketlerine, Londra merkezli şirketlere 539 milyon dolar, Amsterdam merkezli şirketlere 306 milyon dolar ve Stockholm merkezli şirketlere 266 milyon dolar yatırım yapıldı. Dolar yatırım yaptı. Stockholm, Londra'dan sonra, son 10 yılda Avrupa'nın en zengin ikinci şehri. Avrupa'da FinTech işletmeler 2016 ilk çeyreğinde 47'ye 2015 dördüncü çeyrek 37 yükselen beş çeyrek yüksek ulaştı Litvanyaİngiltere Avrupa Birliği'nden ayrıldığından beri finansal teknoloji şirketleri için Kuzey Avrupa merkezine dönüştü. İstatistiklere göre, Litvanya 2016'dan bu yana geçen yıl 32'si olmak üzere 51 FinTech lisansı verdi. 

Asya-Pasifik bölgesinde Nisan 2015'te Sydney'de yeni bir finansal teknoloji merkezi açılacak. 2017 yılında KPMG Sydney finansal hizmetler sektörüne göre ulusal GSYİH'nın yüzde 9 sağlar ve Hong Kong veya Singapur finansal hizmetler sektörü daha büyüktür. 2015 yılında Hong Kong'da finansal teknoloji için bir inovasyon laboratuvarı kuruldu. 2015 yılında Singapur Para Otoritesi dünyadan start-up çekmek için, Fintech ve Bilgi Grubu olarak adlandırılan bir girişim başlattı. Gelecek beş yıl boyunca fintech sektöründe 225 milyon dolar harcamayı vaat etti.

Fintech Gelişimi

2012 yılında dünya çapında fintech şirketlerine 11 milyar sterlin yatırım yapılmıştı. Sadece üç milyar lira , toplam yatırımın% 30'unu oluşturabilen İngiltere'den şirketlere gitti . En tanınmış İngiliz fintech şirketleri arasında kitlesel öncü Zopa ve mikrofinans sağlayıcı Wonga bulunmaktadır . Birleşik Krallık ekonomisinin bu segmentte Avrupalı şirketleri umut verici sıralamasında "FinTech 50" e göre, böylece gelişim öncülerinden biridir ve 2014 yılı civarında yarısına ev sahipliği yapmaktadır. Ancak ABD% 60'lık payı ile dünya lideridir, Almanya tüm yatırımların sadece% 0,6'sını oluşturmaktadır. Bu gelişmeler bankaların baskı altında gelir.

Almanya'da Fintech 

340 yılına kadar 340'dan fazla aktif finansal teknoloji şirketi kendilerini Almanya'da kurmuştu. Alman FinTech pazarı İngiltere'den sonra Avrupa'da ikinci sırada. Küresel karşılaştırmada da Almanya son yıllarda giderek daha fazla yakalandı. Bölgesel odak yalanlar başta Berlin, Münih ve Frankfurt izledi am Main. Finansal teknoloji şirketleri arasında mobil ödeme sağlayıcıları Payleven , mikrofinans enstitüsü Kreditech, kalabalık platform Auxmoney ve doğrudan banka Fidor Bank yer alıyor . Girişim sermayesiŞimdiye kadar, esas olarak WeltSparen (60 milyon Euro), Payleven (10 milyon Euro), online ödeme sağlayıcısı Paymill (14 milyon Euro) ve Auxmoney (12 milyon Euro) ile Raisin GmbH toplandı. 2010 yılında, ilk kısa vadeli kredi sağlayıcısı Vexcash iş modelini Almanya'da başlattı. Rocket Internet, 2013 yılından bu yana Lendico ve Zencap gibi Alman merkezli ancak uluslararası alanda faaliyet gösteren fintech girişimlerini kurdu. Nakit ödeme sağlayıcısı 2013'ten beri fatura ödeyebilmiştir ve 2017'den beri perakende mağazalarından nakit çekebilmektedir. 2019'dan beri N262,3 milyar avroluk bir şirket değerlemesine sahip en değerli Alman finansal şirketi. 

İsviçre'de Fintech 

İsviçre'de ayrıca Finans 2.0 girişimi ve İsviçre Finans Başlangıçları derneğinin katıldığı bir fintech hareketi var . İsviçre Fintech Derneği Mart 2016'da kuruldu. Finansal teknoloji alanında, İsviçre kendisini İsviçre'de veri güvenliğini özellikle kalite özelliği olarak kullanan bir başlangıç ​​şirketi olarak kurmaktadır. Nisan 2018 itibarıyla İsviçre'de 224 İsviçre fintech şirketi bulunmaktadır. Bunlar 7 ana kategoriye ayrılır: yatırım ve varlık yönetimi, piyasa bilgileri ve danışmanlık portalları, ödeme sağlayıcıları, kitle fonlaması ve diğer alternatif finansman sağlayıcıları, kripto ve blok zinciri uygulamaları, sigorta, veri yönetimi ve analizi ve diğerleri. En iyi bilinen İsviçre fintech girişimleri arasında Advanon, Loanboox, Lykke, MoneyPark, Proxeus ve Sonect bulunmaktadır. In May 2019 o duyuruldu ALTI 2019 yılında henüz kurumsal müşteriler için açık bankacılık hub sunmayı amaçlamaktadır. Diğer şeylerin yanı sıra, iki muhasebe yazılımı sağlayıcısı Abacus ve Klara merkez olacakkullanın. UBS , Credit Suisse , Zürcher Kantonalbank , Valiant ve Raiffeisen Group projede yer alıyor.  In Ağustos 2019 numbrs İlk Unicorn İsviçre.

Avusturya'da Fintech 

Avusturya'da esas olarak üç alana odaklanan Fintech girişimleri kuruldu. Fonmoney, Wallegro, Bluecode ve K-Wallet gibi sağlayıcılar, akıllı telefonla mobil ödeme ve para transferlerini kolaylaştırmaya odaklanıyor. Konusunda finansal ürünler ve sermaye kitle fonlaması diğer finnest, Conda ve Wikifolio altına koymak. Gelişiminin üçüncü satır banka arasında karşılaştırma yöneliktir. Finpoint.At gibi sağlayıcılar şirketlerin dış finansman bulmasını kolaylaştırmaya çalışıyor . Baningo.Com bankaların danışmanlarını internete koydukları bir platform sunmaktadır. Hem özel hem de ticari müşteriler onlarla iletişim kurabilir. Finanzbuddy.At benzer bir yaklaşımı izlemekle birlikte serbest meslek sahibi finansal ve finansal danışmanların değerlemesine odaklanmaktadır. Avusturya'da hem fintech'ler hem de diğer sektörlerden yeni başlayanlar için girişimleri desteklemek amacıyla özel ve kamu girişimleri oluşturulmuştur. Ticaret Odası, Gründerservice.At aracılığıyla yeni başlayanlar için bilgi ve tavsiye sağlar. StartupLeitner yasal, ticari ve stratejik konularda genç şirketlere destek sunmaktadır. AustrianStartup, Avusturya başlangıç ​​sahnesinde ağ oluşturma ve ilgi alanlarını temsil etmek için bir platform olarak oluşturuldu.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
25, Şubat, 2020 Teknoloji Terimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
7, Şubat, 2020 Teknoloji Terimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
7, Şubat, 2020 Teknoloji Terimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Şubat, 2020 Teknoloji Terimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
...