Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
659 kez görüntülendi
Teknoloji Terimleri kategorisinde tarafından

Teknoloji terimleri kategorisi altında Temassız Ödeme konusunda kısaca bilgi.

4 Cevaplar

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Mal ve hizmetlerin ödemesinde nakitsiz bir yöntemdir. Temassız ödeme teknolojisi, banka ve kredi kartlarından akıllı saat ve akıllı telefonlara kadar çeşitli cihazlarda kullanılabilir. 

Teknoloji Terimleri

0 oy
tarafından

Temassız ödeme, kullanıcı ödeme aracı (kredi kartları, banka kartları, akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar da dahil), ve POS cihazı arasında temas olmadan yapılan ödeme işlemlerine verilen isimdir. Temassız ödeme işleminde, kullanıcı temassız kartını veya temassız ödeme yapabilen (NFC özellikli) telefonunu işyeri POS cihazına yakın mesafede (maksimum 4 santimetre uzaklık) tutar ve ödeme bilgileri kablosuz olarak (radyo frekansı ile tanımlama - RFID) gönderilir.

Temassız ödeme kabul eden işyerlerinde POS cihazının üzerinde temassız dalga  işareti ve/veya «Contactless» ifadesi yer alır. 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Temass%C4%B1z_%C3%B6deme

0 oy
tarafından

Temassız Ödeme Nedir?

Temassız ödeme güvenli bir bankamatik, kredi kullanarak satın alma ürün veya hizmetlerle tüketiciler için yöntem veya smartkartından-de olarak bilinen çipli kart kullanarak -by RFID teknolojisi veya yakın alan iletişimi (NFC).

Temassız ödeme yapmak için , temassız ödeme teknolojisiyle donatılmış bir satış noktası terminalinin yakınında kartınıza dokunun . Temassız ödemeler imza veya kişisel kimlik numarası (PIN) gerektirmediğinden, kartlardaki işlem boyutları sınırlıdır. Temassız işlem için izin verilen miktar ülkeye ve bankaya göre değişir. 

Temassız ödeme, bazı bankalar ve perakendeciler tarafından dokun ve kullan olarak da adlandırılır. Kredi kartı veya bankamatik kartı temassız ödeme örnekleri arasında geçiş kartları, Apple Pay, Android Pay ve Google Cüzdan bulunur.

Temassız Ödemeyi Anlama

Temassız ödeme, katılımcı perakendecilerden alışveriş yapmanın popüler bir yoludur. 1990'lardan bu yana teknolojiyi kullanan bir avuç tüccar ve perakendeci ile birlikte bu dönemde olmuştur. O zamandan beri, dünya çapında binlerce banka, kredi kartı şirketi, tüccar ve perakendeciyi kapsayacak şekilde yayıldı.

Bazı tüccarlar ve perakendeciler, sahtekarlığı önlemek için musluk sistemleri için düşük bir limit belirlerken , diğerleri hala büyük işlemlere izin vermektedir. Satıcıya ve işlem türüne bağlı olarak, daha büyük dolar tutarları imza gerektirebilir.

Çoğu banka, sistem için tam donanımlı temassız ödeme kartları ve terminaller sunar. Bu kartlar, musluk ödemesine hazır olduklarını belirten bir simgeyle gelir. Küçük mağazalar musluk kapasitesi sunmasa da, birçok ulusal zincir musluk kapasitesine sahip ödeme terminallerine taşındı.

Temassız ödemenin ana avantajı, bir müşterinin PIN girme ihtiyacını ortadan kaldırarak işlemleri hızlandırmasıdır. Dokunma müşterileri hattı hızlandırır, böylece hem satıcı hem de müşteri temassız ödeme kullanıldığında zaman kazanır. Temassız ödeme kartlarının diğer bir yararı - en azından bankalar ve kredi kartı veren kuruluşlar için - dokunan tüketicilerin kartlarını daha sık kullanma eğilimindedir.  

Nasıl çalışır?

Satın alma işlemi yaparken satıcının ödeme terminalinde temassız ödeme sembolüne bakın. Bu sembol wifi logosuna benzer, ancak yan tarafına döndü. Sistem istemi ilettiğinde, müşteri kartı terminaldeki temassız sembolden bir ila iki inç arasında getirebilir. Sistem musluğu kabul ettiğinde, müşteriye bir bip sesi, yeşil ışık veya onay işareti gönderir. Onay alındıktan sonra işlem tamamlanır.

Tüketiciler ayrıca temassız sistemi kullanarak ödeme yapmak için kredi kartlarını bir cihaza (akıllı telefon, akıllı saat veya fitness takip cihazı) bağlayabilirler . Bu, tüketicilerin bir akıllı telefona veya Apple iWatch'a dokunarak alışveriş yapmak için kredi ve banka kartı bilgilerini güvenli bir şekilde depolamasına izin veren Apple Pay gibi bir ödeme uygulaması indirerek yapılır.

0 oy
tarafından

Vızıltı söz konusu olduğunda, temassız ödeme dikkat edilmeye değerdir. Temassız ödemeler mobil cihazınızdan gerçekleştiğinden, teknoloji işlemleri çok daha hızlı ve kolay hale getirmeye hazırdır.

Temassız ödemeler - tıpkı EMV ödemeleri gibi - manyetik şeritli kartlarla yapılan ödemelerden çok daha güvenlidir . Magstripe kartları son derece eskimiş (1960'lardan beri varlar). Magstripe karttaki banka hesabınızla ilişkili bilgiler statiktir (hemen şeritte bulunur). Dolayısıyla, dolandırıcıların kartınızı ele geçirmesi durumunda verilerinizi kaldırması ve klonlaması (ve bir alışveriş çılgınlığı yapması) nispeten kolaydır.

Temassız bir ödemede, çok fazla değil. Temassız ödemelerin ne olduğu ve neden bu kadar güvenli oldukları hakkında bazı bilgiler:

Temassız ödeme nedir?

Temassız bir ödeme, adından da anlaşılacağı gibi, alıcının akıllı telefonu veya kredi kartı ile POS arasında herhangi bir fiziksel temas gerektirmez . “Yakın alan iletişimi” anlamına gelen NFC terimini de duymuş olabilirsiniz. Bu, bir tür radyo frekansı tanımlama (RFID adı verilir) aracılığıyla temassız ödemelere güç veren teknolojidir. NFC işlemleri, kartın veya akıllı telefonun birbirine yakın olduklarında (genellikle 10 santimetre veya daha az) ödeme okuyucu ile iletişim kurmasını sağlayan belirli bir radyo frekansı üzerinden gerçekleşir.

Temassız ödeme teknolojisi - Kısa Tarihçe

NFC, radyo dalgaları aracılığıyla olayları tanımamıza izin veren bir tür radyo frekansı tanımlama (veya RFID) teknolojisidir. RFID yeni bir şey değil - onlarca yıldır bakkallarda eşya taramak ve bagaj taleplerinde bagaj ve sığırları etiketlemek gibi şeyler için kullanılıyor. Artık temassız mobil ödemeleri (ve video oyun teknolojisinde) etkinleştirmek için giderek daha fazla kullanılıyor .

Temassız ödeme kartı nedir?

Bazı banka ve kredi kartlarında, müşterinin kartlarını ödeme okuyucusunun üzerine hafifçe vurarak veya sallayarak sallayarak ödeme yapmasını sağlayan NFC teknolojisi bulunur. Bu tür kartlara temassız ödeme kartları denir.

Temassız ödemeler neden bu kadar güvenli?

Paket servisi siparişinden spin sınıflarına rezervasyon yapmaya kadar her şey için uygulamaları kullanmak norm haline geldi, ancak bir tüketici olarak, telefonunuzu alışveriş yapmak için kullanma konusunda temkinli olabilirsiniz. Olmamalısınız ve işte neden: Temassız ödemeler, inanılmaz derecede eski teknoloji onları klonlamayı nispeten kolaylaştıran manyetik şeritli kartlardan çok daha güvenlidir . Bu, hileli suçlamalar ve kimlik hırsızlığı mağduru olabileceğiniz anlamına gelir. Temassız ödemeler kimlik doğrulamalı ödemelerdir, yani saldırıları gerçekten zordur. Temassız bir ödemede, kayıtlı kredi kartınızla ilişkili veriler şifrelenir ve sürekli olarak değişir. Bu nedenle, dolandırıcıların bir sistemi hacklemesine rağmen, buldukları veriler işe yaramaz.

Farklı temassız ödeme türleri nelerdir?

Temassız ödemenin belki de en çok konuşulan örneği Apple Pay'dır . Tamamı NFC teknolojisine sahip iPhone 6, 6 Plus ve Apple Watch'ta çalışır . İPhone 6 ve 6 Plus ayrıca Apple'ın parmak izi teknolojisi Touch ID'ye sahip, bu nedenle telefonunuz çalınsa bile kimse uygulamanızda depolanan kredi kartlarına erişemez. Apple Pay ile satın alma işlemi yapmak için, ödeme okuyucusundaki ışık yanana kadar bekleyin ve ardından parmağınızı Touch ID düğmesinde parmağınızla tutun.

Apple Pay'ı mağazanızda etkinleştirmek için bir okuyucuya yatırım yapmanız gerekir. Square temassız ve çip okuyucu hem Apple Pay hem de EMV kartlarını kabul eder.

Diğer Temassız Mobil Ödeme Türleri

Android Pay

Android Pay, Google'ın mobil cüzdan teknolojisi ve daha popüler NFC mobil ödeme uygulamalarından biridir. Android 4.4 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran NFC özellikli tüm cihazlarda kullanılabilir. Android Pay'i kullanmak için müşteriler uygulamayı telefonlarında (kullanıcının güvenli bir kilit ekranına sahip olmasını gerektirir) açar ve cihazlarını ödeme okuyucusunun üzerinde tutarak işlemi tamamlar.

Samsung Pay

Samsung Pay, Samsung Galaxy cihazlarının daha yeni sürümlerinde çalışır. Samsung Pay ayrıca NFC temassız okuyucularda da çalışır. Android Pay ve Apple Pay'in aksine, Samsung Pay ile NFC temassız bir ödemeyi tetiklemek için ana ekrandan yukarı kaydırın. Bu noktada, Samsung Pay'ı uygulamalarda çevrimiçi ödeme yapmak için kullanamazsınız.

Manyetik şerit veri (MSD) kartları ile temassız EMV karşılaştırması

Manyetik şeritli kartlar mıknatıslanır. Onları kaydırdığınızda, ödeme işlemcisi manyetik alanları okur ve bunları banka hesap bilgilerinizle eşleştirir. Bununla birlikte, bu veriler statiktir ve dolandırıcıların banka bilgilerini kaldırmasını ve yeni bir karta klonlamasını kolaylaştırır.

Öte yandan, EMV çip kartlarındaki veriler sürekli olarak değişiyor, bu da izole edilmesini ve çıkarılmasını son derece zorlaştırıyor. İzole etmek ve klonlamak için, birinin fiziksel çip devresine girmesi ve banka bilgilerinizi almak için işleri manipüle etmesi gerekir. Bu, en sofistike dolandırıcıların bile son derece zordur.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
25, Şubat, 2020 Teknoloji Terimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
7, Şubat, 2020 Teknoloji Terimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
7, Şubat, 2020 Teknoloji Terimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Şubat, 2020 Teknoloji Terimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
...