Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
102 kez görüntülendi
Bilgisayarlar kategorisinde tarafından
Proxy Nedir?

2 Cevaplar

0 oy
tarafından

Proxy: Basit tabiriyle bir siteye bağlanmak için başka bir kanaldan geçmeye yarayan bir araçtır. Türkçe karşılığı ise vekil sunucudur. 

0 oy
önce (8.0k puan) tarafından

Proxy Nedir?

Proxy, ağ iletişiminde ortaya çıkan bir kavramdır. Proxy, kullanıcının internete erişimini daha güvenli hale getirmek için kullanılan bir ara sunucudur. Kullanıcının isteği, proxy tarafından alınır ve internete gönderilmesi istenen içerik için uygun bir şekilde düzenlenir. Proxy'nin temel amacı, istekleri sınıflandırmak ve kullanıcıya güvenli bir internet deneyimi sunmaktır. Proxy, internete erişimin güvenliğini artırmak için kullanıcının isteklerini kontrol ederek kötü amaçlı yazılımlardan korur. Proxy, birçok farklı şekilde kullanılabilir. Birincisi, kullanıcıların gizliliklerini korumak için kullanılabilir. Gizli IP adresini saklamak için, kullanıcının internete erişimini sağlayan bir proxy kullanması gerekir. Kullanıcının IP adresi, bağlantılarının üçüncü taraflarca takip edilmesini önlemek için kamuya açık olmaz. İkincisi, proxy, kullanıcıların internete erişimini kısıtlamak için kullanılabilir. Örneğin, özel ağlar tarafından uygulanan güvenlik duvarları, kullanıcıların isteklerini sınıflandırmak ve istenmeyen içeriği bloke etmek için proxy kullanır. Bu, kötü amaçlı yazılımların önlenmesine ve kullanıcının verilerinin güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur. Üçüncü olarak, proxy, veri aktarımını optimize etmek için kullanılabilir. Proxy, kullanıcının internete erişimini hızlandırmak için istekleri önbellekler ve kullanıcının internete erişimini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olur. Sona erecek olursak, proxy, kullanıcıların internete erişimini güvenli hale getirmek için kullanılan bir ara sunucudur. Proxy, gizliliklerini korumak, kötü amaçlı yazılımların önlenmesine ve veri aktarım hızının optimize edilmesine yardımcı olur.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
12, Aralık, 2019 Bilgisayarlar kategorisinde Emin tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Aralık, 2019 Bilgisayarlar kategorisinde Murat han tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
27, Kasım, 2020 Bilgisayarlar kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
...