Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
128 kez görüntülendi
Konu Dışı kategorisinde tarafından
Açık kaynak yazılım nedir?

1 cevap

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Açık Kaynak Kodlu Yazılım (Open Source Software) hızla gelişen teknoloji sayesinde bilgiye erişim olanağı kolaylaşmış, bilginin erişilebilir olması bilgi teknolojisinin hızla gelişmesine imkan tanımıştır. Bilgisayar teknolojileri bilginin iletişimini, insanlar tarafından paylaşılmasını ve kolay iletişimi sağlayan en büyük teknoloji sayılmaktadır.

Ancak bunun bu kadar kolay olması herkes tarafından kabul edilmemektedir. Matbaa ile başka bir deyişle seri imalat için gerçekleştirilen yüksek hacimli kopyalama teknolojisi ile bilgiyi üretenin haklarının savunması için telif sistemi ortaya çıkmıştır. Bu sistem başka bir söylemle kopyalama hakkı yazılım ürünlerinin sahipleri olduğunu belirtmektedir ve bu sahiplerin çoğu yazılımların potansiyel yararlarını kamuoyu aleyhinde kısıtlamayı düşünmekte ve kullandığımız yazılımları kopyalama ve değiştirme hakkının yalnızca kendilerine ait olmasını ummaktadırlar. Ses kasetleri, kitap ve video görüntülerindeki telif haklarının yanı sıra ticari markalar, coğrafi işaretler, patentler ve endüstriyel tasarımlar entelektüel mülkiyet hakları çerçevesinde değerlendirilmektedir ve elektronik bilgi idaresindeki en kapsamlı geniş ve zor konulardan biridir.

TELİF HAKLARI

Son senelerde gittikçe yaygın olarak yayınlanan dergiler, web sayfaları, elektronik tartışma listeleri gibi elektronik bilgi kaynaklarının telif hakkı çerçevesinde değerlendirilmesi konuyu daha da zorlaştırmaktadır. Telif haklarıyla alakalı hissedar sayısı artmaktadır. Kullanıcılar (okuyucu, seyirci, dinleyici, vd.), yazarlar (yazar, müzisyen, yapımcı, yazılımcı, vs.), telif yasalarının uygulanmasından mesul yönetimsel ve adli makamlar, hakların toplanmasından mesul kuruluşlar, siyaset belirleyen milli kuruluşlar bunlardan birkaçıdır.

GELİŞMELER

Daha sonra bilgisayar teknolojilerinde telif hakkı olayı özgür yazılım kavramı ile bir başka bir boyut kazanmıştır. Daha sonra Richard M. Stallman, 1970’li senelerde MIT (Massachusetts Institute of Technology)’nin Yapay Zeka laboratuvarlarında serbest yazılımı bir hayat şekli olarak benimsemiş bir grupla birlikte 1980’li senelerin başına kadar yazılım geliştirici olarak çalışmıştır. 1984 senesinde tamamıyla özgür yazılımların alana getirdiği bir işletim sistemi ve işletim sisteminin araçlarının geliştirilmesi çalışması böylelikle başlamış ve projenin adına GNU denmiştir.

GNU NEDİR?

GNU’nun açılımı, GNU is Not Unix’tir.Başka bir deyişle GNU, ‘GNU, Unix değildir’ manasına gelmekte olan bir ifadedir. Yazılan özgür yazılımların bir şemsiye altında toplanması için 1985 seneninde yeniden Stallman tarafından FSF (Free Software Foundation) ve GNU yazılımları savunmak üzere GPL (General Public Licence) isimi verilen yazılım lisansı ortaya çıkmıştır. Bu GPL lisansı ile lisanslanan özgür yazılımların emelleri özgürlüklerini savunmayı amaçlamaktadır. Özgür yazılım özgürlükleri savunmaya yönelik bir akımın isimidir. İngilizcedeki free sözcüğünün çift anlam ifade etmesinden dolayı bir takım yanlış anlamalara sebebiyet vermektedir.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
12, Mayıs, 2020 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Şubat, 2020 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Şubat, 2020 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
1 gün önce İnternet firmaları kategorisinde tekno365 (8.0k puan) tarafından soruldu
...