Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
256 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde tarafından
Televizyonun icat edilme süreci ve icat eden kişiler hakkında bilgi edinmek için aşağıda bulunan içeriği inceleyebilirsiniz.

1 cevap

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Televizyon, teller üzerinden veya elektriksel uyarılarla havadan hareketli görüntüler ve sesler gönderip almanın bir yoludur. Teknolojideki en büyük atılım, havadan ses ve resim gönderme yeteneğiydi. Televizyon kelimesi Yunanca tele ön ekinden ve Latince vizyon veya "uzaktan görme" kelimesinden gelir. TV kamerası, görüntüleri kablolar boyunca veya radyo dalgaları aracılığıyla gönderilen elektriksel impulslara veya uydu aracılığıyla tekrar bir resme dönüştürüldükleri bir televizyon alıcısına dönüştürür.

Çoğu icatta olduğu gibi, televizyonun gelişimi önceki icatlara bağlıydı ve bugün bildiğimiz üzere birden fazla kişi televizyonun gelişimine katkıda bulundu. İnsanlar 19. yüzyılda televizyonla deneyler yapmaya başladı. Televizyonu kim icat etti sorusunu sorduğunuzda, birkaç farklı yanıt alabilirsiniz.

İskoçyalı amatör bilim adamı John Loggie Baird, 1878'de İngiltere'de mekanik sistemiyle 1926'da yıllarca çalıştıktan sonra ilk TV görüntüsünü başarıyla yayınladı. Baird'in sistemi, Paul Nipkow'un 1884'te geliştirdiği deliklerden oluşan büyük bir diskten oluşan mekanik bir kamera kullandı. Bu eski mekanik teknolojinin yerini hızla üstün elektronik televizyon aldı.

Philo Farnsworth, 1927'de San Francisco'da elektronik televizyonu başarılı bir şekilde gösterdi. On beş yaşındayken Farnsworth, elektronik televizyonun çalışabileceği yolları hayal etmeye başladı. Bir gün sebze sıraları arasındaki tarlalarda çalışırken ilham aldı. Bir resmin basit bir televizyon kamerasıyla bir dizi elektrik hattına bölünebileceğini fark etti. Çizgiler o kadar hızlı iletilirdi ki gözler çizgileri birleştirirdi. Daha sonra, bir katot ışın tüplü televizyon alıcısı bu çizgileri tekrar bir resme dönüştürür. 1920'lerde renkli deneyler başlamış olsa da, televizyon başlangıçta yalnızca siyah beyaz olarak mevcuttu; ancak 1953'e kadar renkli televizyon alamazdınız.

Nobel ödüllü Ferdinand Braun, tüm modern televizyon kameralarının ve alıcılarının temeli olan katot ışınlı tüpü icat etti. Vladimir Zworykin, her ikisi de bir katot ışın tüpü kullanan, tamamen elektrikli bir kamera - İkonoskop ve bir alıcı - Kinescope icat ederek televizyonu geliştirdi. RCA başkanı ve NBC televizyon ağının kurucusu David Sarnoff, Zworykin'i işe alarak ve RCA ürünlerinde Farnsworth'un görüntü ayrıştırıcısını kullanma haklarını satın alarak televizyonun olanaklarına olan güçlü inancını destekledi.

Televizyonun icadı
Yukarıdaki resimde soldan sağa: Mekanik TV sistemiyle Loggie Barid, dönen disk erken mekanik teknolojiydi, Philo Farnsworth televizyon sistemini ve katot ışın tüpünün bir diyagramını gösteriyordu.

Kaynak: https://www.knowitall.org/document/television-invention-kids-work

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
2, Şubat, 2020 Telefonlar kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
12, Ağustos, 2020 Televizyonlar kategorisinde misafir tarafından soruldu
...