Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
214 kez görüntülendi
Hayvanlar Alemi kategorisinde tarafından
Ala geyik hakkında detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

1 cevap

0 oy
(54.1k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen değildir ve sürüler halinde yaşar. Üzerinde benekleri olan alageyiklerin boynuzları ise kürek tipindedir. Alageyik nüfusunun dünyada en çok olduğu yer Antalya ilimizdir. Alageyiğin bir diğer ismi ise Yağmurcadır. Antalya'da alageyikler daha çok benekli geyik olarak bilinir. İnsanlar tarafından Avrupa ve Asya kıtasının değişik yerlerine götürülerek saf kan olmayan, yeni yaşam kolonileri oluşturulmuştur. Evcil ya da yarı evcil olarak, Avrupa'daki değişik coğrafyalarda, doğal park veya avlanma bölgelerinde, yaşamlarını sürdüren nadir bir geyik türüdür. Doğal şartlarda yaklaşık olarak 12 yıl yaşarlar. Genetik olarak iki farklı türden söz edilebilir. Bunlar, dama dama (Anadolu alageyiği) ve dama mesopotamica (iran alageyiği) dır. İran alageyiğinin nesli tehlike altındadır.

Alageyiklerin Anatomik Yapıları Nasıldır?

Alageyik türüne ait canlılar yazın beyaz lekeler ve açık sarıyı andıran lekelerle beneklenmektedir. Kışın ise genellikle siyah tonların hakim olduğu yada açık gri rengine dönüşürler. Erkeklerinin boyu 140 ila 160cm ve omuz yüksekliği 90 ile 100cm'ye ulaşmakta, ağırlıkları ise 100kg civarına ulaşır. Dişi alageyikler 130 ila 150cm uzunluğa, 75 ile 85cm omuz yüksekliği ve 50kg ağırlığa ulaşabilirler. Boynuz yapıları ağaç gibi dallara ayrılan diğer geyik boynuzlarından farklı olarak, kürek biçiminde gövde ve uç kısımlarında çatallaşarak farklı bir görüntüye sahiptir. Erişkin bir alageyiğin boynuzları, yaklaşık 5-7kg ağırlığındadır. Gençliklerinde çatallı ve bilinen boynuzlara sahipken 3 yaş sonrasında alageyiğe özgü küreksi yapıya dönüşürler.

Alageyiklerin Doğal Yaşam Alanları Nelerdir, Nerelerde Yaşarlar?

Alageyik türü genel olarak yüksek ağaçların olduğu ormanlarda ve buralardaki geniş açık bölgelerde yaşarlar. Daha çok çamlık bölgeleri severler fakat geniş yaprakların olduğu yerlerde de yaşarlar. Diğer akrabaları gibi iyi bir tırmanıcı değiller ve kayalık alanlarda görülmezler. Gelişmiş görme duyuları sayesinde, hareketsiz bir nesneyi rahatlıkla görür ve tehlikeli olup olmadığını değerlendirebilirler. Hızlı koşar ve 1 metreden fazla yüksekliğe zıplayabilirler. Doğada izlerini sürmek oldukça zordur. Ana besin kaynakları taze otlardır. Yaprak ve yeşil çalılar ile beslenebilirler. Sert kış aylarında yarı evcil yapıları gereği insanlar tarafından yemleme ile hayatlarını sürdürürler.

Alageyiklerde Üreme Nasıl Gerçekleşir?

Gel gelelim alageyik türündeki üreme ve çoğalma meselesine. Alageyikler genellikle ekim ayında çiftleşir. Erkek alageyik bu dönemde kuvvetli şekilde bağırır ve sesini yaklaşık 3km öteye ulaştırabilir. Diğer zamanlarda alageyik oldukça tiz ve ince bir ses çıkarır. Dişi alageyikler çiftleşmeden sonra Haziran ayında tek yavru doğurur. Yeni doğan yavru, 30cm boyunda yaklaşık olarak 4,5kg ağırlığında olur. İlginç bir şekilde alageyik yavrusu doğumdan sadece 15dk içerisinde ayağa kalkar ve 1 saat içerisinde koşmayı öğrenirler.

Bu yazıda sizlere alageyikler hakkında temel olarak bilmeniz gereken ve okuldaki araştırma ödevlerinizi yapabilmeniz için ihtiyacınız olacak tüm bilgileri vermeye çalıştım. Umarım işinize yarar. Yorumlarınızı eksik etmeyin…

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
22, Haziran, 2020 Webmaster kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
16, Mart, 2020 Question2Answer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12, Şubat, 2020 Web sitesi sorunları kategorisinde Galip tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Sevgi tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Ferdi tarafından soruldu
...