Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
915 kez görüntülendi
Konu Dışı kategorisinde tarafından

Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem'in öncülüğü ile dergiye ait karikatürleri kullanan web sitelerine telif davaları açılıyor. Burada amaç kendi eserlerini korumak mı yoksa bir şekilde para kazanmak mı? Bu telif davalarından mağdur olan bir çok insan var lütfen bu söz konusu dava sürecinde izlediğiniz yolu paylaşır mısınız? Belki başkalarına emsal teşkil edebilecek bir durum söz konusu olabilir...

Bu oluşuma karşı yapılması gereken en güzel şey toplu şekilde cimer şikayeti sanırım. Lütfen mağdur durumdaysanız "Buradan" Cimere şikayetlerinizi iletiniz.

Cimere Nasıl Başvuru yapacağınız konusunda bilginiz yok ise "Buradan" bilgi alabilirsiniz.

tarafından
Arkadaşlar bu durumda mağdur olan binlerce insan var maalesef twitter da şurda burda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Sistemleri aynı.

1-şikayet et

2- Uzlaşmacıya ver

3- Para alamadınsa Dava aç

4- Ceza davası aç

5- Olmadı maneviz tazminat davası aç

6-Çok tatmin olmazlarsa birde şirketleri üstünden dava aç

20 bin ile 50 bin arası milletin birkaç yıllık maaşlarını talep ediyorlar
tarafından
Ses duyurmak için medyayı işin içine dahil etmek gerekir. Tv ortamında mağdur edilmiş olan şahısların serzenişi ile karşılaştırmak lazım bu aç gözlü kişileri.
tarafından
Merhabalar bende aynı durumdayım. Karikatür paylaşmanın suç olduğunu herkes gibi bende bilmiyordum. Bloğumda paylaştım hiç bir reklam yok . Ama acımak yok kanun var sen telif vereceksin.paylaştın.  Hemde inanılmaz rakamlar ben telaffuz ederken korkuyorum . Amaç hukuğu kanunu kullanarak zenginleşmek . Amaç telif olsa uyarırlardı amaç para kazanmak. Sizlerden ricam cimere şikayet etmeniz binlerce kişinin mağduriyeti onları konuyu incelemesini sağlayacaktır.
tarafından
Kesinlikle şikayet edilmeli şu an yapılan şey birebir soygun... Yasaları arkalarına alarak insanlardan para almak bütün dertleri. Yoksa karikatürü düşünen adam kaldır kardeşim der insanlarda kaldırır.

Bu şahsiyetler battı ve büyük maddi kayıp yaşadılar şu anda bu kayıplarını gariban insanlardan çıkarma derdine düştüler. Ben şahsım adına beş para vermeyeceğim ve bu davanın sonu nereye varacak ise oraya kadar götüreceğim...
tarafından

Vay vay vaaaay karikatürlerim çalınıyor diye ortalıkta ağlayıp zırlayan erdil yaşaroğlu başkalarının karikatürlerini izinsiz kullanmış... Karakter çok önemli hemde çoook

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/unlu-karikaturist-dan-piraro-dan-erdil-yasaroglu-na-izinsiz-kullanim-suclamasi,931066

7 Cevaplar

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Aynı telif davası farklı siteden alıp kullanmış olmamıza rağmen bizi de etkilemiş durumda. Sorunuza gelince benim şahsi kanaatimce eğer burada amaç sanat eserini korumak olsaydı kullanan web sitesini tespit ettikten sonra site sahibine küçük bir not iletilmesi halinde görsel kaldırılabilirdi ancak amaç para kazanmak olduğu için uzunca bir süre bu karikatür görsellerin kullanımına ses çıkarmayarak yayılmasını sağladılar ve şu an ki duruma zemin hazırlandı. Ve mutlu son gerçekleşti yüzlerce site bu görselleri kullandı şimdi de tam vakti denilerek davalar açıldı. Sonuç olarak ilgili davacılar bu işten yüklü miktarda para elde edeceklerdir. Peki görselleri kullanmış olan kişiler kullandıkları görsellerden para kazandı mı? Tabi ki hayır...
+1 oy
tarafından
Bu iş bi nevi legal soygun halinde sürdürülüyor. Sonucu ne olur bilinmez ama görünen o ki itibar kaybetme pahasına bu paralara tamah edecekler.
0 oy
tarafından

Sosyal medyada özellikle twitterda bu şahısların paylaşımları altında resmen bir serzeniş var. Bu zihniyet bu yorumlara tek cevap vermez ama sanmayın ki okumuyorlar. Sakın ha küfür falan kullanmayınız muhtemelen sırada birde hakaret davası olacak para kazanmanın yolunu bu şekilde bulmuş bir zihniyet karşısında dikkatli ve sabırlı olunmalıdır. 

Mümkün ise "ticari amaçlı" olarak kullandığımızı savundukları karikatürleri kullandığınız yerlerden gelir elde etmediğinizi belgeleyin. 

Son sözüm: O karikatür para etseydi kendileri parasız kalıp insanların cebindeki 3 kuruşa göz dikmezlerdi.

+1 oy
tarafından
Hiç bir ticari amaç gütmeyen, hatta çalıştığım şirketin ürününden bile bahsetmediğim bir bloğum var. Fakat hem Serkan Altuniğne hem de sanırım yetmemiş ki bir de biz vuralım diyen Komikbüro aynı karikatür için beni dava etti. Şimdilik sadece ifade verdim. Bu arada ilgili bloğa ait karikatür paylaştığım sayfayı zaten seneler önce yayından kaldırmıştım. Google aramalarda bulmuşlar herhalde. Wordpress admin panelimde kalmış karikatür. Normal bir kullanıcının bulması imkansız. Şimdiye kadar karikatürlerini paylaşarak tanınır yaptık onları. Bizim sayemizde çoğaldılar, büyük kitlelere ulaştılar. Şimdiye kadar sesleri çıkmıyordu. Tek istediğim uyar - kaldır sistemini devreye sokmalarıydı. Hayatımda hiç ifade vermemiş ben gidip emniyette ifade verdim. Bazılarının kapılardan polis eşliğinde alındığını duyuyorum. Bu şekilde geleceklerini korudukları sandıkları genç çizerlerin hayatlarını, imajlarını karartıyorlar maalesef. Bizler belli seviyede espri anlayışı olan insanlarız. Bu nedenle karikatür camiasına çok destek veriyoruz. Bizleri kaybettiklerinde bırakın paylaşmayı, yasaklansalar sevinecek bir güruhun insafına kalacaklar. Biz desteklemezsek o gelecek hiç bir zaman gelmeyecek.
tarafından
Dediğiniz şey benim için geçerli kapıma polis geldi ve gün içinde şubeye uğramam gerektiğini söyleyip gitti bende gidip ifademi verdim. Bu insanların bu hallerine gülüyorum sadece bu kadar düşmemeliler diye düşünüyorum ama yapacak bir şey yok... Yasalar gereği haklılar ve bu nedenle yasaya sırtlarını yaslayarak soygun yapıyorlar.
0 oy
tarafından
Ben de tek bir karikatür için ifade verdim. Ayda 2 lira bile getirmeyen reklamlar var diye 18 bin liradan fazlasını isteyecekler sanırım benden de. Korkuyla bekliyorum, çünkü ödeme şansım yok. Sonu hayrola.
tarafından
tarafından yeniden gösterildi
hocam durum ne oldu beni de çağırdılar ifade verdim. ne olduğunu anlatırsan sevinirim
tarafından
ifade verdim, öyle bekliyorum. gelişme yok şu an ama üç dört ay bekleyen varmış böyle. korku filmi gibi. sonu hapis cezası olacak sanırım benim için dava açarlarsa. ödeyemem o rakamları.
0 oy
tarafından

Benim web sitem sağlık alanında çalışan radyoloji teknikerlerine yol göstermek için açılmış ve hiçbir maddi getirisi olmayan bir site. (www.radyolojinet.com) Bunu her türlü ispatlayabilirim. Karikatür sevdiğim için, sitemde bir zamanlar sosyal medyada binlerce kişinin paylaşmış olduğu bazı karikatürleri göstermiştim. Tamamı sosyal medyada başkalarının zaten paylaştığı karikatürlerdi. Bana da dava açtılar. İstedikleri parayı vermezsem davadan vazgeçmeyeceklerini söylediler. Sitemin maddi hiçbir getirisinin olmadığını kendilerine ispatlayabileceğimi söyledim. Zahmet edip cevap bile yazmadılar. Amaçları hak aramak falan değil. İnsanları mahkeme ile korkutup para kazanmak. Yeni bir para kazanma yöntemi bu. Madem hak arayacaklar sosyal medya denilen şeyler de birer web sitesi ve bu işten asıl parayı kazanan onlar. Neden sosyal medya platformlarına dava açmıyorlar da bizim gibi web sitesinden geliri olmayanlara açıyorlar ?

tarafından
Çünkü bu parasız kalmış kişiler gidip facebook a dava açacak olsalar bile beş para alamayacaklarını biliyorlar bu nedenle garibana açıyorlar davayı ki para koparma şansları olsun. Şu anda bütün dertleri bu işten yüklü miktarda vurgun yapabilmek..  Çiftlikbank vurguncusu tosunun yaptığı işin aynısının legal formda olanını yapacaklar ve bu iş bitecek düşüncesindeler. Ama bu kadar basit olmaz olamaz... Sen bu memleketin insanının cebindeki 3 kuruşa göz dik sonra da bu memlekette iş yap para kazan yok öyle bi dünya... Eğer hukuk sağlıklı yürüyecekse kimseden beş kuruş çıkmaz bunlara sakın önceden dava etmemeleri karşılığında para falan vermeyin... Onlara hayal ettikleri vurgunu yaptırtmayın.
0 oy
tarafından
Penguen (Komikbüro) ile telif hakkı nedeniyle sorunu olanların bu işten iyi anlayan hukukçularla görüşmelerini öneriyorum. Yaptığımız savunma sonucu şirket geri çekilmek zorunda kaldı.

Forum sitesi işletiyorsanız BTK' da yer sağlayıcı kaydını yaptırınız. Kanunda yer sağlayıcı paylaşımlardan sorumlu değildir. Sitenizde yasal uyarı varsa ekran görüntüleri ve yer sağlayıcısı olduğunuzu belirten bir yazı ile başvuru yapınız. Birde örnek mahkeme sonuçları var bunları kullanabilirsiniz. AİHM esas kararı şeklinde örnek bir karar ile suçlama yapıyorlar bunun aksine verilen kararlar var bunlarla yola çıkınız.

Savcılık sizden paylaşım yapan kişinin bilgilerini talep ediyorsa o zaman ip ve mail varsa verebilirsiniz yoksa 2 yıl veriler saklama zorunluluğu var dolmamışsa sunucu firmasından veya BTK' dan talep edebilirler dolmuşsa BTK' dan mahkemenin talep etmesini isteyebilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
6 gün önce Konu Dışı kategorisinde tekno365 (8.0k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
6 gün önce Konu Dışı kategorisinde tekno365 (8.0k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
23, Ocak, 23 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
23, Ocak, 23 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
15, Ağustos, 2021 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
...