Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
191 kez görüntülendi
Konu Dışı kategorisinde tarafından
Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem'in öncülüğü ile dergiye ait karikatürleri kullanan web sitelerine telif davaları açılıyor. Burada amaç kendi eserlerini korumak mı yoksa bir şekilde para kazanmak mı? Bu telif davalarından mağdur olan bir çok insan var lütfen bu söz konusu dava sürecinde izlediğiniz yolu paylaşır mısınız? Belki başkalarına emsal teşkil edebilecek bir durum söz konusu olabilir...
tarafından
Arkadaşlar bu durumda mağdur olan binlerce insan var maalesef twitter da şurda burda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Sistemleri aynı.

1-şikayet et

2- Uzlaşmacıya ver

3- Para alamadınsa Dava aç

4- Ceza davası aç

5- Olmadı maneviz tazminat davası aç

6-Çok tatmin olmazlarsa birde şirketleri üstünden dava aç

20 bin ile 50 bin arası milletin birkaç yıllık maaşlarını talep ediyorlar
(59.2k puan) tarafından
Ses duyurmak için medyayı işin içine dahil etmek gerekir. Tv ortamında mağdur edilmiş olan şahısların serzenişi ile karşılaştırmak lazım bu aç gözlü kişileri.

5 Cevaplar

0 oy
(59.2k puan) tarafından
 
En İyi Cevap
Aynı telif davası farklı siteden alıp kullanmış olmamıza rağmen bizi de etkilemiş durumda. Sorunuza gelince benim şahsi kanaatimce eğer burada amaç sanat eserini korumak olsaydı kullanan web sitesini tespit ettikten sonra site sahibine küçük bir not iletilmesi halinde görsel kaldırılabilirdi ancak amaç para kazanmak olduğu için uzunca bir süre bu karikatür görsellerin kullanımına ses çıkarmayarak yayılmasını sağladılar ve şu an ki duruma zemin hazırlandı. Ve mutlu son gerçekleşti yüzlerce site bu görselleri kullandı şimdi de tam vakti denilerek davalar açıldı. Sonuç olarak ilgili davacılar bu işten yüklü miktarda para elde edeceklerdir. Peki görselleri kullanmış olan kişiler kullandıkları görsellerden para kazandı mı? Tabi ki hayır...
+1 oy
tarafından
Bu iş bi nevi legal soygun halinde sürdürülüyor. Sonucu ne olur bilinmez ama görünen o ki itibar kaybetme pahasına bu paralara tamah edecekler.
0 oy
tarafından

Sosyal medyada özellikle twitterda bu şahısların paylaşımları altında resmen bir serzeniş var. Bu zihniyet bu yorumlara tek cevap vermez ama sanmayın ki okumuyorlar. Sakın ha küfür falan kullanmayınız muhtemelen sırada birde hakaret davası olacak para kazanmanın yolunu bu şekilde bulmuş bir zihniyet karşısında dikkatli ve sabırlı olunmalıdır. 

Mümkün ise "ticari amaçlı" olarak kullandığımızı savundukları karikatürleri kullandığınız yerlerden gelir elde etmediğinizi belgeleyin. 

Son sözüm: O karikatür para etseydi kendileri parasız kalıp insanların cebindeki 3 kuruşa göz dikmezlerdi.

+1 oy
tarafından
Hiç bir ticari amaç gütmeyen, hatta çalıştığım şirketin ürününden bile bahsetmediğim bir bloğum var. Fakat hem Serkan Altuniğne hem de sanırım yetmemiş ki bir de biz vuralım diyen Komikbüro aynı karikatür için beni dava etti. Şimdilik sadece ifade verdim. Bu arada ilgili bloğa ait karikatür paylaştığım sayfayı zaten seneler önce yayından kaldırmıştım. Google aramalarda bulmuşlar herhalde. Wordpress admin panelimde kalmış karikatür. Normal bir kullanıcının bulması imkansız. Şimdiye kadar karikatürlerini paylaşarak tanınır yaptık onları. Bizim sayemizde çoğaldılar, büyük kitlelere ulaştılar. Şimdiye kadar sesleri çıkmıyordu. Tek istediğim uyar - kaldır sistemini devreye sokmalarıydı. Hayatımda hiç ifade vermemiş ben gidip emniyette ifade verdim. Bazılarının kapılardan polis eşliğinde alındığını duyuyorum. Bu şekilde geleceklerini korudukları sandıkları genç çizerlerin hayatlarını, imajlarını karartıyorlar maalesef. Bizler belli seviyede espri anlayışı olan insanlarız. Bu nedenle karikatür camiasına çok destek veriyoruz. Bizleri kaybettiklerinde bırakın paylaşmayı, yasaklansalar sevinecek bir güruhun insafına kalacaklar. Biz desteklemezsek o gelecek hiç bir zaman gelmeyecek.
(59.2k puan) tarafından
Dediğiniz şey benim için geçerli kapıma polis geldi ve gün içinde şubeye uğramam gerektiğini söyleyip gitti bende gidip ifademi verdim. Bu insanların bu hallerine gülüyorum sadece bu kadar düşmemeliler diye düşünüyorum ama yapacak bir şey yok... Yasalar gereği haklılar ve bu nedenle yasaya sırtlarını yaslayarak soygun yapıyorlar.
0 oy
tarafından
Ben de tek bir karikatür için ifade verdim. Ayda 2 lira bile getirmeyen reklamlar var diye 18 bin liradan fazlasını isteyecekler sanırım benden de. Korkuyla bekliyorum, çünkü ödeme şansım yok. Sonu hayrola.
önce (100 puan) tarafından
önce tarafından yeniden gösterildi
hocam durum ne oldu beni de çağırdılar ifade verdim. ne olduğunu anlatırsan sevinirim

İlgili sorular

+1 oy
2 cevap
+1 oy
1 cevap
25, Ekim, 25 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
9, Eylül, 9 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
10, Temmuz, 10 Konu Dışı kategorisinde tekno365 (59.2k puan) tarafından soruldu
...