Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
234 kez görüntülendi
Kadın kategorisinde (54.1k puan) tarafından
Nemlendirici Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

1 cevap

0 oy
(54.1k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

İyi bir nemlendiricinin yumuşatıcı, su çekici ve dozunda kapatıcı özellikleri olması gerekmektedir. Nemlendirici ürünler 4 gruba ayrılıyor. 

Nemlendirici çeşitleri; occlusive – lubrican, moisturiser, emollient ve humectan. 

Şimdi nemlendirici çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgilenelim. 

  • Moisturiser: Bu kelime genel anlamda kullanılannemlendirici sözcüğünün tam karşılığı ve diğerlerini kapsıyor. 
  • Oklüzif – lubrikan: Oklüzif ürünler yağlı ürünler olarak tanınmakta. Bu ürünlerin esas görevleri derinin üstünü kaplayarak buharlaşmayı yani su kaybını önlemektir. Yağlayıcı ve kayganlaştırıcı görevi yapan lubrikanlar ise genellikle aynı kapsam içerisinde yer almaktadırlar. Bunların ayrıca yumuşatıcı etkileri de bulunuyor. 
  • Emolyan (Yumuşatıcılar): Deriyi yumuşatıp düzgün bir hale getirmek amacı ile kullanılmaktadır. Pasif olarak derinin yumuşaklık ve kayganlığını arttırmakta. Bu ürünler sayesinde daha parlak, daha düz ve daha kaygan bir deri görüntüsü elde edilebilmekte. Emolyanların çoğu aynı zamanda kapatıcı özelliğine da sahip. 
  • Humektanlar (Nem Çekiciler): Vazelin, kollajen, lanolin, mineral yağlar gibi ürünlerse farklı işleve sahip olan ürün grubunu oluşturmaktadır. Güçlü su emme özelliğine sahiplerdir. Atmosfer nemi %80’ den fazla olduğunda atmosferden nemi çekerek derinin nem oranını arttırıyorlar. Fakat çevredeki nem düşük ise buharlaşma artışı ile epidermis ve dermişten nem çekiyorlar. Eğer bu da yerli olmazsa kuruluğa neden olabiliyorlar. Bu nedenle oklüziflerle beraber kullanılıyorlar. 

Nemlendiriciler nemli cilde uygulandıklarında daha iyi sonuç alınıyor. İçilen su miktarı da derinin neminin desteklenmesi açısından önem taşımaktadır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
3, Nisan, 2020 Biyoloji kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mayıs, 2020 Kadın kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mayıs, 2020 Kadın kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13, Şubat, 2020 Felsefe kategorisinde Hülya tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mayıs, 2020 Kadın kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
...