Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
896 kez görüntülendi
Ders notları kategorisinde tarafından
Yerli Malı Tüketiminin Ülke Ekonomisine Katkıları nelerdir? Yerli Malı Tüketiminin Ülke Ekonomisine Katkıları hakkında bilgi

1 cevap

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Yerli Malı Tüketiminin Ülke Ekonomisine Katkıları

Ülke ekonomisinin güçlü olmasının en önemli şartlarından biri çok mal ve hizmet üretip az tüketmektir. Ülkeler tüketimde arta kalan malları satarak döviz kazanırlar. İhracat yoluyla elde ettikleri dövizler ile üretimde kullanılmak için teknolojik üretim araçları satın alırlar. Böylece teknolojik gelişmeleri ve üretim tekniklerini kullanarak büyük miktarlarda mal ve hizmet üretirler.

Burada dikkat edilecek konu; ithalat ve ihracat dengelerinin sağlanmasıdır. Dış ticarette açık vermemek için mümkün olduğu kadar ihracatın artması ve ithalatın azaltılması gerekir. Çünkü ithal edilen mallar ihracattan fazla ise ülke, dış ticarette açık vermekte ve borçlanmaktadır.

Böyle bir duruma düşmemek için mümkün olduğunca dış ülkelere çok mal satmak ve az mal almak gerekir. Bunu gerçekleştirmenin yolu yerli malı tüketmekten geçer. Yerli malı yerine yabancı ülke mallarını kullandığımız ve tükettiğimiz takdirde yerli üretimle uğraşan işletmecilerimiz yeteri kadar mal ve hizmet üretemeyeceklerinden ülke ekonomisi de beklenilen ölçüde gelişemeyecektir.

Bu nedenle ülkeler yerli üreticilerini olumsuz bu etkilerden korumak için zaman zaman onları çeşitli teşviklerle desteklemektedir. Burada hükûmetlerin dikkat etmesi gereken önemli nokta yerli üreticileri desteklerken aynı zamanda tüketicileri de gözetmelidir.

Osmanlı Devleti’nin son zamanlardaki dışa bağımlılığı adeta ülkeyi içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur. Avrupa’daki sanayi devrimine ayak uyduramayan ülkedeki işletmeler, ilkel metotlarla üretim yaptığından toplumun ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma düşmüştür.

Batılılardan borç almak zorunda kalan ülke zamanla artık bu borçları geri ödeyemez olmuştur. Böyle harap bir durumdaki imparatorluğun küllerinden Atatürk yeni bir ülke yaratmıştır.

O dönemdeki savaşlarda yurdumuzun her köşesi çok büyük zararlar görmüş, ellerinde bir şeyleri kalmayan halk ise yoksullaşmıştır. Bu durumu gören Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini toplamıştır. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması için yerli malların üretilmesi ve kullanılması kararlaştırılmıştır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
16, Aralık, 2020 Televizyonlar kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
...