Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
91 kez görüntülendi
Ders notları kategorisinde tarafından
Yönetim fonksiyonları Planlama nedir? Yönetim fonksiyonları Planlama hakkında bilgi

2 Cevaplar

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Çağdaş Yönetim fonksiyonları Planlama

Planlama, girişimin tümünü ya da herhangi bir birimini ilgilendiren geleceğe yönelik alternatif hareket biçimleri arasında bir seçim yapmaktır. Diğer yönetim işlevleri, yöneticinin geliştirdiği planlara bağlıdır. Planlar, işletmenin amaçlarını ve bu amaçlar çatısı altında toplanan birimler için kararlaştırılan hedefleri kapsar. Planlama, büyük ölçüde karar verme aşamalarından meydana gelir.

Aslında seçenekler arasından tercih kararları vermek sorunun son aşaması olup işletmeci için seçeneklerin bulunmadığı pek az karar alanı mevcuttur. Planlama, önceden ne yapılacağına, nasıl yapılacağına ne zaman yapılacağına ve bunları kimin yapacağına karar vermektir.

Planlama ile örgüt faaliyetlerini önceden tanımlamak ve kararlaştırılmış amaçlara doğru yönelmek mümkündür. Eğer bir örgütte planlama yoksa örgüt faaliyetleri gelişigüzel bir hâl alır. Etkili bir planlama, geçmiş bilgilerin analizini mevcut durum içinde karar verilmesini ve geleceğe dönük değerlendirmeyi gerektirir.

0 oy
önce (8.0k puan) tarafından

Planlama Nedir?

Planlama, etkinliği arttırmaya, özellikle zaman ve kaynakları etkili şekilde kullanmaya, belirli bir hedefe ulaşmaya, gereksinimleri karşılamaya ve büyük ölçekte etkinliklerin koordinasyonunu sağlamaya yönelik bir süreçtir. Planlama, insanların veya organizasyonların, belirli bir hedefe ulaşmak için hangi adımların atılacağını belirlemelerine yardımcı olur. Planlama, bir kişi veya organizasyonun, hedeflerine ulaşmak için belirli stratejilere ve yöntemlere sahip olmasını sağlar. Planlama, karar vererek, bir hedefe ulaşmak için gerekli olan kaynakların ve zamanın en etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Planlama, bir hedefe ulaşmak için aralıklarla mevcut kaynakların kullanımının en etkin şekilde yönetilmesini sağlar. İşletmeler, ticaret veya organizasyonlar, planlama sürecinin kontrolünde ve koordinasyonunda kullanılır. Planlama süreci, her bir işletmenin veya organizasyonun, özel bir hedefe ulaşmak için kullanılan kaynakların etkili kullanımının önlenmesine yardımcı olur. Planlama, her zaman aynı şekilde uygulanmaz. Bazı durumlar, çok kısa süreli planlamalar gerektirirken, bazı durumlar uzun süreli planlamaya gerek duymaktadır. Büyük ve karmaşık projelerde, planlamanın daha detaylı olması gerekir. Planlama, detayların her adımda değerlendirilmesini gerektirir. Planlama sürecinin başarılı olması için, gereksinimlerin, hedeflerin ve kaynakların doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Planlama süreci, etkinliğin arttırılmasını ve zaman ve kaynakların etkin kullanılmasını sağlar. Planlama, işletme veya organizasyonların etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Planlama sürecinin başarılı olması, işletme veya organizasyonun karlılığını arttırmasını ve hedeflerine kısa sürede ulaşmasını sağlar. Planlama, bir hedefe ulaşmak için strateji ve yöntemlerin doğru şekilde belirlenmesine yardımcı olur.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
...