Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
20 kez görüntülendi
Ders notları kategorisinde (58.3k puan) tarafından
Tarımsal kooperatifler nelerdir? Tarımsal kooperatifler hakkında bilgi

1 cevap

0 oy
(58.3k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Tarımsal Kooperatifler

Tarımsal kooperatifler ortaklarının, tarımsal üretim için gerek duydukları tohum, gübre, tarımsal ilaç, tarımsal araç gibi materyalleri ucuz ve kredili olarak sağladığı gibi ortaklarının ürettikleri malların saklanması ve pazarlanmasını da sağlar. Bu kooperatifler gerek duydukları tarımsal bilgilerin sağlanmasında ortaklarına yardımcı olur. Ayrıca ortakları olan çiftçilerin teknoloji, tohum ve ilaçlardaki son gelişmelerden haberdar olmalarını sağlayarak üretimin, veriminin ve kalitesinin artmasına katkıda bulunur. Tarımsal kooperatifler çok çeşitlilik göstermektedir. 

Başlıca tarımsal kooperatifler

Tarımsal kalkınma kooperatifleri

Bu kooperatifler ortaklarının; 

  • Her türlü hayvancılık ve ormancılık konularındaki üretimini geliştirmek,
  • Ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olmak, ihtiyaçlarını karşılamak,
  • İş alanı sağlamak,
  • Ekonomik gücünü arttırmak için doğal kaynaklardan yararlanmak,
  • El ve ev sanatları ile tarımsal sanayinin gelişmesini sağlayıcı önlemler almak gibi temel amaçları gerçekleştirmek için çalışmalar yapar.

Tarım kredi kooperatifleri

Bu kooperatiflerin amacı, tarımsal üretimde kullanılmak üzere ortaklarına olabildiğince ucuz ve yeterli kredi sağlamaktır. Bu kooperatiflerin ortakları genelde küçük çiftçilerdir.

Türkiye’de 1929 yılına kadar çiftçilerin kredi ihtiyacı, T.C. Ziraat Bankası tarafından karşılanırken 1929 yılından sonra tarım kredi kooperatifleri kurulmaya başlanmış ve böylelikle çiftçilerin kredi ihtiyaçları bu kooperatifler aracılığıyla giderilmeye başlanmıştır.

Tarım satış kooperatifleri

Çiftçilerin, özellikle de küçük çiftçilerin en büyük sorunlarından biri ürettikleri ürünleri pazarlama aşamasında ortaya çıkmaktadır. Ürünün birden fazla el değiştirmesi engellenerek birim fiyatın düşmesi sağlanır. Ayrıca ürününü pazar fiyatının çok altında satan çiftçi de elde ettiği gelir ile çoğu kez üretim giderlerini ancak karşılar. Tarım satış kooperatiflerinin en önemli amacı, ortakları olan çiftçilerin ürünlerini en iyi biçimde değerlendirmek, iç ve dış pazarlarda piyasa fiyatından satışını gerçekleştirmektir.

Sulama kooperatifleri

Sulama kooperatifleri kurak ve yeterli su kaynağı olmayan yerlerde tarımsal sulama tesislerini kurarak tarımda verimin arttırılması için büyük ihtiyaç olan su sorununu çözmeyi amaçlar. Bu amaçla çiftçilerin kullanacağı su miktarını ve sırasını düzenler. Bu kooperatifler ayrıca kurulmuş olan sulama tesislerinin bakımını yapma görevini de üstlenir.

Su ürünleri kooperatifleri

Bu kooperatifler her türlü su ürünlerinin üretimi, işlenmesi, depolanması ve pazarlanması konularında ortaklarına hizmet vermek ve ortaklarının ihtiyacı olan av araç gereçlerini ve donatımlarını sağlamak amacıyla kurulur ve faaliyet gösterir.

Pancar ekicileri kooperatifleri

Pancar ekicileri kooperatifleri, üretim sırasında ortaya çıkan toprak hazırlığı, ekim işleri, pancar ve diğer tarım ürünlerinin yetiştirilmesi, korunması, dekar veriminin artırılması konularında gerekli önlemleri almak ve ortaklarının yararlı bilgiler edinmesine yardımcı olmak amacıyla kurulur.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 11 Ders notları kategorisinde tekno365 (58.3k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
16, Ekim, 16 Ders notları kategorisinde tekno365 (58.3k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
14, Mayıs, 14 Ders notları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 11 Ders notları kategorisinde tekno365 (58.3k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 11 Ders notları kategorisinde tekno365 (58.3k puan) tarafından soruldu
...