Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
116 kez görüntülendi
Ders notları kategorisinde (54.6k puan) tarafından
Mal ve Hizmet Nedir? Mal ve hizmet hakkında kısaca bilgi

1 cevap

0 oy
(54.6k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

MAL VE HİZMET

İnsanların istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için üretim faktörleri bir araya getirilip işletildiğinde bir sonuç elde edilir. Bu sonuç bir mal veya bir hizmet ya da ikisinin bir arada üretimidir. Otomobil fabrikası, otomobil ve otomobil parçaları üretir. Bir otel işletmesi insanların konaklama, yeme içme ve eğlence ihtiyacını gidererek hizmet üretmektedir. Bir nakliye şirketi işletmelerin ürünlerini bir şehirden başka bir şehre ulaştırarak hizmet üretir.

Mal ve hizmet aslında üretim araçlarını bir araya getirerek gerçekleştirilen çabanın sonucudur. Bunlar aynı çabanın ürünüdür ama birbirlerinden farklı özellikler taşır.

a. Mal 

İnsanların istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan elle tutulur gözle görülür araçlara mal denir. Örneğin ekmek, peynir, pasta, masa, makas, kaynak makinesi ve torna tezgâhı hepsi birer maldır. İşletme açısından malın üretilebilmesi için emek harcanması gerekir. Bir emek harcanmadan elde edilen mallara serbest mallar, emek harcanarak elde edilen mallara ise ekonomik mallar denir. İnsanlar serbest malları elde edebilmek için herhangi bir emek veya çaba harcamazlar. Bu mallar doğada serbest olarak bulunur.

Örneğin nefes aldığımız hava, güneş ışığı ve ısısı gibi. Ekonomik mallar ise üretim araçlarından faydalanarak üretilen tüm malları kapsamaktadır. İşletme açısından söz konusu mallar ekonomik mallardır. Bu mallar işletmeler tarafından insanların ihtiyaçlarını karşılamak için işletmelerce üretilir. İşletmeler tarafından üretilen ekonomik mallar iki ana gruba ayrılır.

  • İnsan ihtiyaçlarını karşılama yönünden bilinen mallar: Tüketim ve üretim mallarıdır.
  • Tüketim süreleri bakımından mallar: Dayanıklı ve dayanıksız mallardır.

Tüketim malları

İnsanların günlük ihtiyaçlarını doğrudan doğruya gideren mallardır. Bu malları tüketen kişilere son tüketici de denir. Örneğin ekmek, su, yemek, ayakkabı, masa ve koltuk takımını sayabiliriz.

Üretim malları

Üretim malları, tüketim malları gibi insanlar tarafından doğrudan doğruya tüketilmeyen, yeni bir malın üretimi için kullanılan veya tüketilen mallardır. Bu mallara örnek olarak bir fabrikadaki üretim bandı, torna tezgâhı veya üretim deposunu verebiliriz. Ticari malları kesin bir çizgi ile üretim ve tüketim malı olarak ayırmak doğru değildir. Aynı mal kullanıldığı yere göre hem üretim hem de tüketim malı olabilir. Örneğin evde reçel yapmak için kullandığımız şeker tüketim malıdır. Şekerleme fabrikasında yeni bir ürün (şekerleme) üretmek için kullanılan şeker, üretim malı olarak sınıflandırılabilir.

Dayanıklı mallar

Birden fazla kullanarak zamanla tüketebildiğimiz uzun ömürlü mallardır. Bu tür malları bir kez kullanarak tüketemeyiz. Yiyecek ve içeceği kullandığımız anda tüketiriz ama dayanıklı malları kullandığımız anda tüketmemiz mümkün değildir. Örneğin otomobili birden çok kullanarak ihtiyacımızı karşılarız. Dayanıklı mallar kullanım süreleri içinde arıza yapabilir veya bozulabilir. Bu mallar onarılır veya tamir ettirilerek kullanıma devam edilebilir.

Dayanıksız mallar

Bir kez kullandığımızda yok ederek tükettiğimiz mallardır. Ekmek, her türlü yiyecek maddesi, arabamızda kullandığımız yakıt bu tür mallara örnektir.

b. Hizmet

Bir tarafın diğerine sunduğu, temel olarak dokunulamayan ve herhangi bir şeyin sahipliği ile sonuçlanmayan faaliyetlere hizmet denir. Hizmet, mal gibi elle tutulan gözle görülen birer nesne değildir. Hizmet üretiminin asıl amacı da malda olduğu gibi insanların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Herhangi bir hizmete ihtiyacı olan tüketiciler hizmeti satın alarak ihtiyaçlarını giderirler.

Hizmet işletmelerini kısaca sağlık, konaklama ve ulaştırma biçiminde sıralayabiliriz. Ayrıca serbest meslek sahibi olan mühendisler, mimarlar, eğitimciler, muhasebeciler ve avukatlar da hizmet üreten kişilere örnek verilebilir. Hizmet üreterek faaliyet gösteren birçok işletme vardır.

Dağıtım hizmetleri yürüten toptancı ve perakendeci işletmeler, işletmelerin mali konularını karşılamak için kurulmuş banka ve finans kuruluşları, döviz büfeleri ve riskleri karşılamak için kurulmuş sigorta şirketleri hizmet üreterek faaliyet gösteren işletmelerdir.

Bazı işletmeler ise hem mal hem hizmeti bir arada üretir. Bu işletmelere örnek olarak bünyesinde yeme içme ünitesi bulunduran ve ürettiği ürünleri aynı zamanda diğer işletmelere satan konaklama tesislerini gösterebiliriz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Mayıs, 2020 Ders notları kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
...