Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
210 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde tarafından
Peygamberimizin veda hutbesi

1 cevap

0 oy
(54.1k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Veda Hutbesi

“Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım. İnsanlar! Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur. Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir.

İlk kaldırdığım faiz de Abdulmuttalib’in oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir. Lâkin ana paranız size aittir. Ne zulmediniz ne de zulme uğrayınız. Ashabım! Dikkat ediniz, Cahiliye’den kalma bütün âdetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye Devri’nde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.

Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Ey mü‘minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah’ın kitabı Kur’ân-ı Kerîm ve Peygamber’in sünnetidir. Ey insanlar! Rabb’iniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır.

Arap’ın, Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerine bir üstünlüğü yoktur. Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba oğlunun suçu üzerine, oğul da babasının suçu üzerine suçlanamaz. İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? ” 

Sahâbe-i Kirâm hep birden şöyle dediler: “Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye şehadet ederiz.” Bunun üzerine Hz. Peygamber şehadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu: “Şahit ol, yâ Rab! Şahit ol, yâ Rab! Şahit ol, yâ Rab!

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 Telefonlar kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
11, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde tekno tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde media tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde Kadirli tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
20, Nisan, 20 Tarih kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
...