Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
203 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde (54.5k puan) tarafından
Kağan ve Kut hakkında kısa bilgi

1 cevap

0 oy
(54.5k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Kağan ve Kut

Asya Hun Hükümdarı Mete, MÖ 176’da Çin imparatoruna gönderdiği mektupta, kendisinin Tengri tarafından tahta çıkarıldığını kaydederek askerî zaferlerini önce “Gök Tengri’nin inayeti” ile kazandığını belirtmiştir. Diğer bir Türk hükümdarı, bir başarısı üzerine kollarını semaya kaldırarak “Ey Gök (Tengri), sana şükürler olsun.” diye duygularını dile getirmiştir. Tengri kainatın ilk sebebidir yani yaratıcıdır.

Kök Türklerin bir “hakanlık” kurması onun isteği ile olmuş; hakan, Türklere onun tarafından verilmiştir. Savaşlarda Tengri’nin iradesi üzerine zafere ulaşılır. Emreden, iradesine uymayanı cezalandıran Tengri, bağışladığı kut ve kısmeti layık olmayanlardan geri alır. Ulu Tengri şafak söktürür, bitkiyi canlandırır.

Ölüm de onun iradesine bağlıdır. Tengri, canı verdiği gibi onu isteğine göre de geri alır: “İnsan diz çözerek Tengri’ye yalvarır, kut isterse verir, atlar çoğalır, insanın ömrü uzun olur. Kuzgunun niyazı bile Tengri’ye ulaşır. İnsanlar fani, Tengri ebedîdir. Doğru insanı ve yalancıyı Tengri bilir.

Kaynak:  İbrahim Kafesoğlu, Türk Millî Kültürü, s. 295, 296 (Düzenlenmiştir.)

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Tarih kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
20, Nisan, 20 Tarih kategorisinde tekno365 (54.5k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
10, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde tekno365 (54.5k puan) tarafından soruldu
...