Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
96 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde (54.6k puan) tarafından
Kürşad İhtilali hakkında kısa bilgi

1 cevap

0 oy
(54.6k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Kürşad İhtilali

Çin İmparatoru Li-Şi-Min’i esir edip Türk illerine kaçıracak, sonra da Çin sarayında esir bulunan Türk ileri gelenleri ve Çin boyunduruğundaki Türk toprakları ile değiştirecektik. Çin İmparatoru’nun her gece kılık değiştirerek başkenti Çangan şehrinde dolaştığını biliyorduk. Bir sokak baskınıyla İmparator’u kolayca esir edecektik. Ancak bu işi yapacağımız gece, aksi bir tesadüfle büyük bir fırtına patlak verdi. İmparator sarayından çıkmadı.

Ben, gecikirsek planımızın duyulmasından ve Türklerin kılıçtan geçirilmesinden korktum. Bunun üzerine büyük bir cesaretle Çin sarayını basıp İmparator’u silah kuvvetiyle ele geçirmeye karar verdim. O gece ben ve 39 arkadaşım Çin imparatorluk sarayını bastık. Yüzlerce Çinli muhafız, keskin nişancılığımız ve vuruş maharetimiz karşısında can verdi.

Ancak Çin İmparatoru’nun hassa kuvvetleri, yerden mantar bitercesine çoğalıyor, bir ölü muhafızın yerini on kişi alıyordu. Öyle bir an geldi ki İmparator’un ele geçirilmesine imkân olmadığını anladım. Sarayı terk etme emrini verdim. Atlara binerek saraydan çıktık. Vey Irmağı kıyısına geldiğimizde Çinlilerin amansız takibi, korkunç bir vuruşma hâlini aldı.

Bir an için çevreme bakma fırsatı bulduğumda vücudumda düşman silahı değmemiş yer kalmadığını gördüm. Benden başka kılıç sallayan kimse kalmamış, arkadaşlarımın hepsi ölmüştü. Son bir hamle ile kılıcımı savurdum. Şanlı atalarımı; Teoman’ı, Oğuz Han’ı, Bumin ve İstemi Kağanları hatırıma getirdim. Sonra da gözlerimi yumdum ve arkadaşlarımın vefalı göğüslerine doğru düştüm.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
20, Nisan, 2022 Tarih kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
10, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
...