Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
94 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde (54.1k puan) tarafından
Mete'nin Mektubu hakkında

1 cevap

0 oy
(54.1k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Mete’nin Mektubu

Tanrı’nın yardımı ve iyiliği, subaylarımızın ve askerlerimizin mükemmelliği ve dayanıklı atlarımızın üstün gücü ile düşmanlarımıza baş eğdirdik. Yüe-çileri mağlup ettik. Oğuz topluluklarıyla civardaki 26 krallığı egemenliğimiz altına aldık ve düzene kavuşturduk. Böylece bunların hepsi Hun oldu. Yay çekebilen ve kullanabilen bütün kavimler bir tek aile hâlinde birleştiler.

Şimdi bütün kuzey ülkesi barış içinde. Artık silahlarımı bırakıp askerlerimi dinlendirmek ve atlarımı otlağa çıkarmak arzusundayım. Geçmişte olan olayları unutmak, eski antlaşmalarımızı tekrar yürürlüğe koymak istiyorum. Devletlerimizin sınırlarında oturan halklar güvenlik ve barış içinde yaşasın.

Çocuklarımız korkusuzca ve serbestçe oynayıp büyüsün. Yaşlılarımız da endişesiz ve üzüntüsüz bir hayat sürsün. Halkımızın nesilden nesile barış ve mutluluk içinde yaşamasını arzu etmekteyim. Eğer imparator bundan sonra Hunların Çin savunma duvarlarına yanaşmalarını istemiyorsa subayları ile orada yaşayan halkın biraz daha uzakta oturmaları için emir buyursun.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
20, Nisan, 20 Tarih kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
10, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
...