Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
93 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde (54.1k puan) tarafından
Roma'da evlenme konusu hakkında kısaca bilgi

1 cevap

0 oy
(54.1k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Roma’da Evlenme

Roma’da, evlenmenin geçerli olabilmesi için kızların 12, erkeklerin 14 olan evlenme yaşına gelmiş olmaları ve akıl hastası olmamaları gerekiyordu. Bunun yanında taraflardan birinin köle olması ve aralarında yakın akrabalığın bulunması da evlenmeyi engelleyici nedenler olarak görülüyordu.

Evlenen kadının kocasının egemenliği altına girmesini sağlayan işlem “conventio in manum” (konventiyo in manum) olarak adlandırılırdı. Bu işlemin yapılması sonucunda evlenen kadın üzerinde kocası, egemenlik hakkını elde ederdi ve bu egemenlik manus olarak adlandırılırdı. Üzerinde manus kurulan evli kadının kendi ailesiyle olan akrabalığı, akrabalarına karşı olan hak ve yükümlülükleri sona erer ve kadın, bütün hukuki sonuçlarıyla kocasının ailesine katılırdı.

Evlenen kadının iki aileye birden dâhil olamaması, tek bir aileye dâhil olması zorunluluğunun nedenlerinden birini de Roma’nın dini oluşturuyordu. Her ailenin kendine ait bir dini ve ibadet usulleri bulunmaktaydı. Kadın, iki ayrı dine birden bağlı kalamazdı. Kadın ya kendi atalarının dinine bağlı kalır ve ailesinden çıkmaz ya da bu din ile bağını keser ve kocasının dinini ve ibadetini benimserdi.

Kocasının egemenliği altına giren kadının malı ve şahsı kocasına ait olurdu çünkü egemenlik altına girmekle birlikte kadın, eğer varsa hak ehliyetini kaybederdi. Dolayısıyla kadının kocasından ayrı bir mal varlığına sahip olması söz konusu olamazdı.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
7, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
20, Nisan, 20 Tarih kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
10, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Tarih kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
...