Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
163 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde (54.1k puan) tarafından
Orta Çağ'da Ticarete konu olan mallar hakkında kısa bilgi

1 cevap

0 oy
(54.1k puan) tarafından
 
En İyi Cevap
XII. yüzyılda ticaretin düzeni önemli bir değişim geçirdi. Avrupa bu döneme kadar satabilecek ya da İslam dünyasının ve Bizans’ın ondan talep edeceği çok az şeye sahipti. Avrupa’nın Doğu’ya ihracatı köle ve kıymetli madenlerden ibaretti. Avrupa gelişmemiş bir koloni bölgesiydi.

İslam dünyası, Avrupa’ya ipeğin ve baharatın yanında Anadolu’dan ham şap ile Kuzey Afrika’dan yün ve hububat sağlıyordu. Akdeniz çok kârlı bir ticaret alanıydı. Ancak Avrupa’nın ekonomik gelişiminde kıtanın çeşitli bölgeleri arasında cereyan eden ticaret de önemli bir yer tutuyordu.

Daha XII. yüzyılda üretimde bölgesel ihtisaslaşma Orta Çağ Avrupa ekonomisinin belirgin bir özelliği olmaya başlamıştı. Flaman yünlü sanayii İngiltere’nin ham yün arzına bağımlıydı. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’u besleyen buğdayın kaynağı olarak Baltık topraklarının önemi artmıştı. Portekiz, Fransız ve İngiliz gemileri, Kuzey’e tuz getirerek karşılığında balık götürüyorlardı.

İlgili sorular

...