Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
27 kez görüntülendi
Konu Dışı kategorisinde (58.7k puan) tarafından
Bacaklarda Batık Nasıl Geçer? Batık Gideren yöntemler hakkında bilgi

1 cevap

0 oy
(58.7k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Bacaklarda Batık Nasıl Geçer? Batık Gideren yöntemler

Bacaklarda batık, kısaca tüy dökücü kremler, hatta tüm tüy dökücü uygulamaların kullanımı sonucu bacaklarda ortaya çıkarak estetiği ve görüntüyü bozan durumlara batık adı verilir. Önlemi alınmadığında lekeler, kırmızı noktalar, yaralar ve sivilcelerin oluşmasına sebep olabilir.

Bacaklarda batık

Bacaklardaki batıklarda uygulayacağınız evde çözüm önerileri ile her çeşit batık sorunundan kurtulabiliriz. Bu yazımızda sizlere, bacaklarda oluşan batıklar nasıl geçer, bacaklardaki batıklar için bitkisel çözümler ile ilgili bilgiler paylaşacağız. İlk olarak batık nedir ve neden oluşur sorularına cevap bulalım.

Batık Nedir, Batık Neden Oluşur?

İstenmeyen tüylerin uzaklaştırılması için yapılan uygulamalar, cilt bakımı tipi ve tüy yapısına göre batık tüyler oluşturmaktadır. Batık, halk arasındaki adıyla kıl dönmesidir. Kısa tüyün üstünde deri kaplanmış gibi bir görüntüsü olan batık tüy, derinin altından siyah bir şekilde görünmektedir. Kıl kökünün direkt olarak içerde kalması veya çıkıp kıvrılarak içeride büyümesi şeklinde gelişen batık, tüy yapısı kıvrık olan kişilerde daha sık görülür. Batıklar bacakların her yerinde oluşabileceği gibi genellikle kıvrım yerlerinde ve pantolon ve çoraba sürten yerlerde daha fazla rastlanır. En fazla batık görülen yerler, diz kapağı önü, arkası, bilek veya kasık bölgeleridir.

Batıklar her çeşit tüy alma uygulamaları sonrası görülür. Epilatör veya jilet ile yapılan tüy alma işlemleri sonrası görülebileceği gibi ağda ve sir sonrası da görülebilir. Jiletle yapılan tüy alma işlemi sırasında tüy kökünden alınmayıp, kıl kökü içerde kalır ve ölü deri üzerinde bir tabaka oluşturur bunun sonucu olarak da batık oluşur. Epilatörler ise tüyleri farklı taraflara doğru çekerek tüylerin kırılmasını sağlar ve tüy kökü içerde kalır. Yine jilet yönteminde olduğu gibi ölü deri üzerini kapatarak batığa sebebiyet verir.

Ağda veya sir yönteminde ise durum biraz daha farklıdır. Bu iki yöntemde tüyler kökünden alınmaktadır. Hatta bir miktar ölü deri de bununla beraber gidecektir. Ancak, kılların çıkması aşamasında çok fazla nemsiz kalan deri kurur. Pul pul dökülen deri gözenekleri tıkar ve kılın içerde hapsolmasına sebep olur. Bu sebepledir ki, kuru ciltler batık oluşumuna daha yatkındır. Tam da bu sebeple kuru ciltlerin daha fazla nemlendirilmesi ve peeling yapılmasının önemi büyüktür. Ölü derilerle beraber kir ve mikroplarda gözenelere girer ve burada iltihaplanmalara sebep olur. Kırmızılaşan kıl kökleri apse veya çıbana dönmeye başlar.

Batık veya diğer adı ile kıl dönmesi genetik yatkınlıkla da alakalıdır. Ailesinde bu durumu yaşayanlarda oluşma olasılığı daha çoktur. Bununla beraber cımbızla alma, yolma, koparma gibi sebeplerle kırılan kıllar batığa sebep olabilir. Kısa kalan kıl bir başka gözeneğe kolayca geri dönebilir ve üzeri ölü deri ile kapanır. İnsan teni bu batan kılı farklı bir şekilde algılayarak üzerini kapatmaya ve kendi içine çekerek yok etmeye çalışır.

Bacaklardaki Batık Oluşumu Önleme uygulamaları

Bacaklarda oluşan batıklar nasıl geçer sorusuna geçmeden önce isterseniz batık oluşumunu nasıl önleriz. Önce bu konuya değinelim.

 • Jilet ile tüy alma yapıyorsanız mutlaka uygulama öncesi bölgeyi nemlendirmelisiniz. Tıraş köpüğü veya sabun da aynı şekilde batık oluşumunu engeller. Kısacası jilet ile tüy alma yönteminde önce bölgeyi nemlendirmelisiniz.
 • Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, tüy alma yönteminde tüyleri alırken mutlaka tüylerin çıkış yönünün tersine doğru almalısınız. Özellikle jilet ile yapılan tüy alma yönteminde mutlaka kıvrımlara uyumlu tıraş bıçağı tercih etmelisiniz.
 • Her çeşit uygulama sonrası mutlaka bacaklarınızı nemlendirmelisiniz. Biberiye yağı, gül yağı veya Shea butter yağı batık çıkmasını engelleyen en iyi nemlendiricilerdir.
 • Belirli periyotlarda ölü deriler giderilmelidir. Peeling yöntemi ile cildin üst tabakası inceldiğinden, alttan kılın çıkma yolu da açılmış olur. Cildinizin tipine göre haftada bir veya iki kere peeling yapmalısınız.
 • Her tüy alma yönteminden sonra batıklarla mücadele ediyorsanız mutlaka bir dermatoloğa gitmelisiniz. Bu tür uygulamalardan sonra kullanılacak antibiyotikli bir kreme ihtiyaç vardır. Bununla beraber deri üzerindeki ölü deriyi kaldırmak için doktorların verdiği medikal peeling uygulamaları uygulanabilir.
 • Batıklar şişip kırmızı bir renk aldığında mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısınız. Kendiniz çeşitli uygulamalarla batıklara müdahale etmeyiniz. Mikrop kapan ve kanayan batık çıkarma uygulamaları sonrası bölgede kalıcı izler oluşabilir.
 • Kılı kökünden alan ağda gibi uygulamalardan sonra mutlaka tüy azaltıcı kremler kullanmalısınız.
 • Peeling yardımıyla batığı çıkardığınızda, bir cımbız vasıtasıyla kılın içeri dönük kısmını çıkarmalısınız ki, tekrardan üzerinin kapanıp içerde kalmasını engelleyebilirsiniz.
 • Çok sık batık problemi yaşayan kişiler lazer epilasyon ile tüylerden kökünden kurtulabilir. Ayrıca batıklar lazer yardımıyla vücuttan kendi kendine kaybolur.

Bacaklarda Batıklar Nasıl Geçer?

Bacaklarınızda oluşan batıklardan kurtulmanın en etkili uygulamaları doğal uygulamalardır. Bacaklardaki batıklardan kurtulmak için ilk denenecek uygulamalardan biri doğal uygulamalardır. Batıklardan kurtulmanın doğal uygulamaları ile ilgili biraz bilgi verelim.

Batıkları Gideren Doğal Peeling Tarifleri

 • Kese; cildin kuru olduğu zamanlarda yapılan kese yöntemi en etkili yöntemdir. Bu sayede kıl üzerindeki ince deri kalkar. Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde tahrişler ve buna bağlı olarak kanamalar oluşabilir. Kuru kese yönteminde orta sertlikteki bir kese tercih edilmeli ve biraz ıslatılmalıdır. Cildinize dairesel hareketlerle ve fazla bastırmadan uygulanmalıdır. Haftada 1 gün mutlaka yapılmalı ve kese aynı yere uzun süreli sürtülmemelidir. Bununla beraber duşta sabun veya duş jeli ile yapılan kese de yumuşayan ölü derinin giderilmesi konusunda daha az tahriş eder.
 • Ponza taşı; özellikle topuklardaki ölü deriyi uzaklaştırmaya yarayan doğal bir taş olan ponza taşını cilde sürmeden önce mutlaka cildinizi ıslatmalısınız. Bu sayede ölü deri acısız bir şekilde giderilir.
 • Zeytinyağı-şeker peelingi; 2 çorba kaşığı toz şeker ile 1 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırarak, batıklardan başlayarak tüm bacağınıza uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu işlem her gün uygulanabilir.
 • Aspirin; iki adet aspirini toz haline getirip bir çorba kaşığı ılık su işle karıştırın ve üzerine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı batıkların üzerine sürerek yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Haftada bir kez uygulanabilir.
 • Karbonat; batık kıl sayınıza göre iki ölçü yoğurt ile bir ölçü karbonat karıştırılır. Batıkların üzerine dairesel hareketlerle uygulanır. 15-20 dakika bekledikten sonra önce limon suyu ile yıkayın daha sonra ılık su ile durulayın. Bu uygulamadan sonra mutlaka nemlendirici kullanın.
 • Karbonat; 250 ml su içerisinde 1 çorba kaşığı karbonat eritilir. Pamuk yardımıyla batık üzerine sürülerek iritasyon ve kızarıklığın giderilmesi sağlanır.
 • Karbonat; bir çorba kaşığı yulaf ezmesi ve bir çorba kaşığı karbonatla karıştırılır. Macun haline gelene adar üzerine ılık su eklenir. Batığın üzerine ovarak sürülür ve beş dakika bekledikten sonra durulanır. Batık çıkana kadar sabah-akşam uygulanır.

Bacaklardaki Batıklar İçin Bitkisel uygulamalar

Bacaklardaki batıklardan kurtulmanın en etkili bir diğer yöntemi ise bitkisel uygulamalardır. Batıklara bitkisel çözüm önerileri ise aşağıdadır;

 • Tuz; bir bardak ılık su içine bir çorba kaşığı tuz ilave edilir ve karıştırılır. Batığın üzerine bir makyaj pamuğu vasıtasıyla uygulanır. Batık çıkana kadar her gün uygulanır.
 • Çay ağacı yağı; bir pamuğun üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatılır. Batığın üzerine hem ovarak hem sürterek uygulanır. Batık çıkana kadar haftada 2-3 kez bu uygulama yapılır.
 • Elma sirkesi; elma sirkesine batırılmış bir pamuğu batığın üzerine uygulayın. Batık kendiliğinden çıkana kadar gün içinde aralıklarla uygulanabilir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
5, Mayıs, 5 Konu Dışı kategorisinde tekno365 (58.7k puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
19, Mart, 19 Konu Dışı kategorisinde Kamil tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Şubat, 7 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Şubat, 7 Konu Dışı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12, Kasım, 12 Tarih kategorisinde tarık tarafından soruldu
...