Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
69 kez görüntülendi
Konu Dışı kategorisinde (7.3k puan) tarafından

Ay yüzeyine ilk ayak basışımızdan takriben yüz sene önce Jules Verne’nin 1865’te yayımlanan ‘’Ay’a Yolculuk’’ kitabıyla başladı Ay serüveni.

1 cevap

0 oy
(7.3k puan) tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
2.dünya savaşı yeni yeni bitmiş AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Sovyetler arasında her alandaki rekabetten, uzay yarışı da kısmetini almıştı. Sovyetler yarışa hızlı başladı ve art arda ilkleri gerçekleştirdi önce 1957’de ilk uydu Sputnik1’i yörüngeye yerleştirdi daha sonra 1961’de Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Sovyetler ilk kadın ilk hayvan ilk uzay yürüyüşü derken arayı açmıştı bütün bunlar olurken AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümeti, NASA’ya tam destek oluyor ve uzay mühendisleri ara vermeden çalışıyordu; alınan vergiler,başarısızlıklar,kazalar ölümler derken halk; NASA’ya ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idarenine karşı tavır almış protestolar şiddetini artırmıştı.

Çalışmalar neticenini verecek ve 6 ay gibi kısa müddet içerisinde NASA Apollo programı dahilinde geliştirdiği tüm vakitlerin en kuvvetli roketi olan SaturnV’i uçuşa hazırladı hedef Ay’dı.

Neil Armstrong ve mürettebatı bu tarihi hatıra yaşayacak astronotlar olarak 16 Temmuz 1969’da dünyadan ayrıldılar 4 günlük bir yolculuğun nihayetinde Ay’a erişilmiş ve nefesler tutulmuştu, Neil Armstrong’un ‘’benim için küçük insanlık için büyük bir adım’’ dediği Ay yürüyüşü tarihe geçecek ve milyonlar bu unutulmaz dakikalara canlı şahit olacaktı fakat iş burada bitmemişti Ay’a gidilmediğine konusunda komplo kuramları ortaya atılmış başarısızlıklar yıkımlar devam etmişti. Bu dönemle alakalı daha fazla ayrıntıları 2018 yapımlı ‘’Ay’da ilk insan’’ filminde bulabilirsiniz film Uzay yarışı ve Neil Armstrong’un hayatına odaklanıyor.

Aradan geçen vakitte Sovyetlerin uzay yarışında zayıflaması AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idarelerindeki farklıklar, savaşlar derken NASA’ya ayrılan bütçe azaldı ve dolayısıyla Ay unutuldu. NASA, Ay’a 5 defa daha gidecek ve son gidiş 1972 olacaktı.

En popüler etiketler

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Milyoner Yarışması kategorisinde tekno365 (53.3k puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
22, Mart, 2020 Coğrafya kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
19, Nisan, 19 Konu Dışı kategorisinde tekno365 (53.3k puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
26, Kasım, 2020 Konu Dışı kategorisinde Derya tarafından soruldu
+1 oy
7 cevap
28, Ekim, 2020 Konu Dışı kategorisinde Galip tarafından soruldu
...