Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
107 kez görüntülendi
Trafik ve ilkyardım kategorisinde (54.1k puan) tarafından
Trafikte can güvenliğimiz konusu hakkında bilgi

1 cevap

0 oy
(54.1k puan) tarafından
 
En İyi Cevap
Kara yolları üzerinde yayaların, araçların ve hayvanların hâl ve hareketleri trafik olarak tanımlanır. Trafik, insan hayatını etkileyen önemli bir unsurdur. Çağımızda insan, temel ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ulaşım hizmetlerinden yararlanır. Yaya, yolcu ya da sürücü olarak trafikte bulunan her insan, trafik kurallarına uymalı, trafik kazalarına karşı önlem almalıdır. Trafik kurallarına uyulmaması, olumsuz iklim koşulları, yol ve araç kusurlarından kaynaklanan trafik kazaları; maddi ve manevi kayıplara neden olmaktadır. Sürücü, yolcu ve

yayaların trafik kurallarına uyması, trafikte sorumlu davranması can güvenliğinin sağlanması için gereklidir. Yaşama hakkı en temel haktır ve kutsaldır. Trafikte yaptığımız hatalar hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını tehlikeye atabilir. Trafik kurallarına uyarak kendi hayatımızı koruduğumuz gibi başkalarının hayatının korunmasına da katkı sağlamış oluruz. Bir kişinin hatasıyla ortaya çıkan trafik kazası; pek çok insanın etkilenmesine, zarar görmesine hatta hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Trafikte en önemli unsur insandır. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik İstatistik Bültenindeki veriler incelendiğinde trafik kazalarının oluş nedenleri arasında yaya, yolcu ve sürücülerin kusurlu davranışlarının ön plana çıktığı görülmektedir. Trafik kazalarının oluşmasında insanların hatalı davranışlarının payını azaltabilmek ancak eğitim ve sorumluluk bilincinin gelişmesi ile mümkün olacaktır.

En kutsal hakkımız olan yaşama hakkını kullanırken güvenli yaşama kültürüne sahip çıkmalıyız. Hayatı güvenli yaşamak için sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Trafik kazalarının sebep olduğu kayıpların önlenebilmesi, güvenli yaşama kültürünün gelişmesi için bize de görev düştüğünü unutmamalıyız.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Felsefe kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3, Nisan, 2020 Trafik ve ilkyardım kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3, Nisan, 2020 Trafik ve ilkyardım kategorisinde tekno365 (54.1k puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
24, Mart, 2020 Trafik ve ilkyardım kategorisinde misafir tarafından soruldu
...