Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
126 kez görüntülendi
Trafik ve ilkyardım kategorisinde tarafından
Doğru İlk Yardım Nasıl Yapılır?

1 cevap

0 oy
(54.6k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Doğru İlk YardımMevcut imkânlarla olay yerinde ilaç kullanılmadan yapılan, tıbbî olmayan geçici uygulamalara ilk yardım, uygulamaları yapan kişiye de ilk yardımcı denir.

İlk yardım uygulamalarının amacı hasta veya yaralının sağlık durumunun kötüye gitmesini önlemektir. Tedavi etmek değildir. Hasta ve yaralıya ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından müdahale edilmelidir.

İlk ve acil yardım teknikerleri (paramedik), sağlık memuru, sağlık teknikeri, hemşire, doktor gibi uzmanların ya da ilk yardım eğitimi almış olan kişilerin dışında kimse müdahale etmemelidir.

Su baskını, zehirlenme ve yangın çıkması gibi yeni tehlikeler söz konusu değilse hasta veya yaralıya gerekli eğitimi almış kişiler dışında kimse müdahale etmemelidir.

Trafik kazası olduğunda başka kazaların olmaması için işaretlemeler yapılarak önlem alınmalıdır. Şayet yaralanmalı bir trafik kazası ise 112 Acil Yardım Merkezi aranarak yardım istenmelidir.

İlk yardım eğitimi almamış kişilerin yaralıyı kaza yerinden uzaklaştırması ve yaralıyı hastaneye götürmeye çalışması yaralının durumunu olumsuz etkilemektedir.

Görülen yaraların dışında görülmeyen yaraların olabileceği de düşünülmeli, gerekli önlemler alınmadan yaralı yerinden kıpırdatılmamalıdır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
21, Mayıs, 2020 Kadın kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4, Mayıs, 2020 Konu Dışı kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
20, Mart, 2020 Televizyonlar kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
18, Mart, 2020 Konu Dışı kategorisinde Kamil tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Question2Answer kategorisinde misafir tarafından soruldu
...