Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
171 kez görüntülendi
SEO kategorisinde tarafından
Seo, Trustrank Nedir?

1 cevap

0 oy
(54.1k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

SEO, arama motorlarından trafik ve yeni müşteriler edinmek için yapılan yeni ve kalıcı bir reklam modelidir. Arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve uygunluk çalışmaları ile hedef anahtar kelimelerde yükselmeniz sağlanmaktadır. Tüm bu kapsamda yapılan çalışmalara SEO (arama motoru optimizasyonu) denir.

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO çalışmaları kendi içinde bir çok alt kategoriye ayrılmaktadır ve ciddi zaman, emek gerektiren bir çalışma modelidir. SEO’yu iki ana başlıkta incelemek gerekir; Site içi SEO optimizasyon ve Site dışı SEO optimizasyon başlıkları altında detaylandıralım.

(On Page) Site içi SEO Optimizasyon

Site içi optimizasyon çalışmaları sitedeki kod hataları, içerik ve kullanılan görselleri kısaca arama motorlarına uyumlu hale getirilip düzenlenmesidir.Yapılan tüm düzenlemeler Google botlarının site içeriğinizi düzgün bir şekilde okuyarak indexlemesini ve anlamdırıp puanlayarak hedef kelimelerde listelenmenizi sağlar. Tabi site içi düzenlemeler sıralama için yeterli bir faktör olmamakla birlikte SEO çalışmaları için yapılan ilk adım diyebiliriz.

(Of Page) Site dışı SEO Optimizasyon

Site dışı optimizasyon, sitenizde oluşturmuş olduğunuz faydalı içerik veya ürünlerinizi haber, blog veya sosyal medya sitelerinde doğal yollarla paylaşılmasını sağlayan bir çalışmadır.

Sitenize sürekli ve doğal paylaşımlarla gelen referans linkler Google algoritmasında sıralama faktörlerinde rol oynamaktadır, tabi tek başına backlink toplamak SEO çalışması yaptığınız anlamına gelmemektedir. Kriterlere uygun, kaliteli ve özgün referans linkler elde etmek çok önemlidir. Bu çalışmalara kısaca site dışı SEO çalışması diyebiliriz.

Trustrank Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Trustrank kavramı tam kelime karşılığı olarak “güven sıralaması” demektir. Ancak kullanım amacına göre değerlendirdiğimizde site otoritesi, güven puanı gibi karşılıkları olduğunu da söylemek mümkün.

Trustrank algoritması sitelerin edindiği linklerin analiz edilmesi ve sitenin kendisi ile ilgili olan kalite kriterlerine uyum derecesine göre kazanılmış bir kalite puanıdır. Ancak bu kalite puanı Google tarafından site sahipleri ile paylaşılmamaktadır.

Sitenizin trustrank seviyesinin yükseldiğini arama sonuçlarındaki mevcut sıralamalarınızdan, yeni oluşturduğunuz sayfaların indexlenme hızı ve kendi kelimesinde kaçıncı sıradan sıralamaya girdiğinden ve daha birçok farklı sinyalden anlayabilirsiniz.

Trustrank Değeri Nasıl Yükseltilir?

Trustrank kavramının bir kalite puanı olduğunu belirtmiştik. Öyleyse trustrank puanınızı yükseltmenin en temel yolu arama motorları tarafından geliştirilmiş olan internet standartlarına en uyumlu hale gelmekten geçiyor.

İnternet standartlarını da genel anlamda iki başlık altında ele alabiliriz. OnPage SEO çalışmaları ve Off Page SEO çalışmaları. Trustrank seviyenizi yükseltmek adına ilk olarak kendi sitenizden başlamalısınız. Sitenizdeki tüm hata unsurlarını minimize etmeli, mümkünse sıfırlamalısınız.

Site tarafında düzeltebileceğiniz kalite kriterlerine genel olarak değinelim.

 • Kopya içerikleri silerek özgün içerikler oluşturmalısınız.
 • Tekrar eden meta title, meta description ve meta keywords değerlerinizi her sayfaya özel olarak baştan yazmalısınız.
 • Sayfalarınızda düzenlerini oluşturmalısınız.
 • URL yapınız temiz olmalı.
 • Site içerisinde kullacının rahat gezinmesini sağlamalısınız.
 • Pagespeed insight yorumlarına göre site hızlandırma çalışmaları yapmalısınız.
 • Canonical URL yapısını kullanmalısınız.
 • Search sonuçlarını indexlere kapatmalısınız.
 • Sayfalarınızda gereksiz kelime yoğunlukları varsa bunları azaltmalısınız.
 • Özgün ve güncel kalmaya devam etmelisiniz.
 • Trustrank değerinizi yükseltmek için site tarafında dikkat etmeniz gereken noktaları genel olarak açıkladık. Peki site dışı çalışmalarda ne yaparak trustrank seviyemizi yükseltebiliriz? Bu noktada link alımlarınıza dikkat etmelisiniz. Kalitesiz ve sizin yayın grubunuz ile çok alakasız bir siteden link edinmeniz kalite puanınızı da düşürecektir. Eş değer içerikli sayfalardan gelecek olan linkler ise kalite puanınızı artıracaktır.

Link edinme aşamasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha var. Sitenizde yüzlerce, binlerce sayfa var. Peki ama sadece bir tek ana sayfanız mı insanlar tarafından beğeniliyor ve öneriliyor. Öyleyse sadece ana sayfanıza link almanız bir manipülasyon anlamına gelmiyor mu?

Bu sonuca sadece bir iki cevapta biz ulaşıyorsak Google da bu noktaya hassasiyet gösteriyor demektir. Bu sebeple linklerinizi sadece bir sayfa için değil, birden fazla alt sayfanıza dağıtacak şekilde almanız gerekiyor.

Her sayfa için de sadece bir kelime grubundan link almamalı, farklı alternatif kelimeler üzerinden link almalısınız. “https://tekno365.com/seo” sayfamız için link edindiğimizi varsayalım. Bu sayfaya sadece “SEO” kelime grubundan link sağladığımızda çok sağlıklı olmayacaktır. Bu sayfamıza mutlaka birileri “SEO kriterleri” kelime grubundan da doğal olarak link verecek, vermeli. Siz de link edinmelerinizde bu çeşitliliği dikkate almalısınız.

Trustrank Sorgulama Siteleri Var, Onlar Yalan mı?

Evet, çok net bir ifade ile trustrank puanınızı açıkladığını ifade eden siteler yalan söylüyor. Trustrank algoritmasında yüzlerce farklı kalite kriteri var ve bu kalite kriterlerinin hangisinin yüzdesel olarak kaç puanlık bir dilime sahip olduğunu kimse bilmiyor.

Hatta bizim analizlerimize göre her güncelleme döneminde bu kalite kriterlerinin önem puanını da değiştiriyor. Duplicate title değeri %0,5 puanlık bir öneme sahipken bir sonraki güncellemede %2.0 gibi bir değere ulaşabiliyor. Tabi bu vermiş olduğum değerler hayali rakamlardır, sadece daha net anlaşılmak adına söyledim.

Trustrank Algoritması Neden Çıktı?

Trustrank öncesinde Google, arama sonuçlarındaki sıralamayı belirlemek için Pagerank algoritmasından faydalanıyordu. Pagerank algoritması ise 10 üzerinden her siteye bir puan verilmesi şeklindeydi. Pagerank değeri yüksek sitelerden link almak o sitenin pagerank değerini hemen yükseltebiliyordu.

Pagerank değeri üzerinden link satışı yönünde bir pazar da oluşunca artık insanlar yüksek pagerank değerine sahip siteleri hackleyerek kendisine link vermeye, pagerank değerini yükselttikten sonra da başkalarına link satmaya başladı.

Ya da hacklink yaparak arama sonuçlarını değiştirmeye çalıştı. Bu durum akıl almaz bir seviyeye geldikten sonra Google artık pagerank algoritmasını kaldırdığını ve yeni algoritmanın siteler için vereceği değeri açıklamayacağını söyledi.

Durum böyle olunca ve Trustrank algoritmasındaki kalite kriterlerinin puan değerleri de dönemsel olarak farklılık gösterince, algoritmanın çözülmesi çok daha zor hale geldi. Tam bu sebeple Google yeni algoritmaya ihtiyaç duydu.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Hakkı tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Sebat tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Halime tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Ferdi tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
28, Ocak, 28 SEO kategorisinde misafir tarafından soruldu
...