Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
113 kez görüntülendi
Felsefe kategorisinde tarafından

Varlık Felsefesinin Konusu Nedir?

1 cevap

0 oy
(54.6k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Varlık felsefesi varlığın ne olduğunu, anlamını, doğasını, yapısını, ilkelerini ve türlerini araştıran felsefe disiplinidir. Felsefenin bu amacını gerçekleştiren alt disiplinine ontoloji denir.

İnsan içinde bulunduğu dünyaya bakıp “Evren neden yapılmıştır?”,“Evren sonlu mudur, sonsuz mudur?” “Varlık değişken midir?”,“Varlık bir midir, çok mudur?”,“Var olan her şeyin doğası nedir?”, “Bütün bunlar gerçek mi?” sorularıyla başlayıp “Bunlar gerçekse, gerçekliğin varlığını anlamlı kılmanın yolu nedir?” sorularıyla hem evreni hem de kendisinin varlığını anlamlı kılmak ister.

Varlığı yalnız felsefe incelememektedir; bilim de varlığı incelemektedir. Felsefenin ve bilimin varlığı ele alış tarzları arasında fark vardır. Bilime göre varlık tartışmasız vardır. Bilim var olan bu varlığı bölümler hâlinde araştırır, neden sonuç ilişkisi içinde deneysel yöntemle inceler ve onlarla ilgili yasalara ulaşmaya çalışır. Felsefe ise varlığı, bilim gibi parçalara ayırarak değil bir bütün hâlinde açıklamayı ve varlığın genel ilkelerini akıl yoluyla kavramayı amaçlar.

Varlık Felsefesi Ek bilgi

Metafizik ve Ontoloji aynı alanı ifade eden iki farklı terimdir. Metafizik (fizikötesi) kavramı ilk defa Aristo’nun bir öğrencisi tarafından kullanılmıştır. Aristo’nun eserlerini tasnif eden öğrencisi, doğayı konu alan yazılarını “fizik” adı altında; varlığın ilk nedenleri ve ilkeleri ile ilgili yazdıklarını da “Metafizik (fizikten sonra gelen) adlı kitapta toplamıştır. Bu anlamda metafizik, doğa ötesi sorunlarla ilgili ussal (akılsal) açıklamalardır. Varlığın var olup olmadığı, tanrı, ruh, ölümsüzlük, öteki dünya gibi felsefenin ilk ve son sorunlarıyla uğraşır. Varlık felsefesi anlamına gelen Ontoloji, ise genel olarak varlıkla ilgilenir.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Felsefe kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3, Nisan, 2020 Felsefe kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Felsefe kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Felsefe kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13, Şubat, 2020 Felsefe kategorisinde Hülya tarafından soruldu
...