Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
182 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde tarafından
Ay Tutulması nedir? Nasıl gerçekleşir?

1 cevap

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Ay Tutulması nedir? Nasıl gerçekleşir?

Aşağıdaki görüntünün son 500 yılda sadece 3 kez ger­çekleşen bir doğa olayına ait olduğunu biliyor musunuz? Kan­lı (Mavi Işık) Ay Tutulması olarak adlandırılan bu olay 15.04.2014 tari­hinde Türkiye saati ile 08.58’de başlayıp 78 dakika boyunca devam etmiştir.

Ay tutulması hangi koşul­larda gerçekleşir?

Aşağıdaki görselde Alanya’da gözlemlenen Ay tutulmasına ait bir görsel verilmiştir. Ay tutulmasında Ay’ın bu rengi almasının nedeni güneş ışınlarının Dünya atmosferinde kırılarak Ay’a ulaş­masıdır.

Atmosferde gerçekleşen ışık kırılması sonrasında mavi ışık yutulurken kırmızı ışık Ay’a ulaşır. Ay’dan yansıyan kırmızı ışık sonucu görseldeki görüntü oluşur.

Eğer Dünya atmosferinde gerçekleşen bu olay olmasaydı tam Ay tutulması sırasında Ay hiç gözlemlenemezdi. Ay’ın gözle­nebilir olmasına neden olan ışık kırılması sayesinde Dünya at­mosferi ile ilgili bilgi edinebilir.

Parçalı Ay tutulması sırasında Ay’ın kızılötesi görselleri kullanılarak yukarıdaki gibi Ay’ın ısı harita­ları çıkartılmakta, bu haritalar ile Ay yüzeyindeki maddelerin nitelikleri belirlenebilmektedir.

Ortalama yarıçapı Dünya’nın yarıçapının 0,27 katı (0,27R) olan Ay, 0,002569 AB’lik bir yörüngede dolanır. Güneş’in ortalama yarı­çapı ise 6,955 x 108 dir. Bu değer Dünya’nın yarıçapının yaklaşık 109 katıdır. Güneş-Dünya arasındaki uzaklığın ise 1 AB olarak ka­bul edildiğini biliyorsunuz.

Düğüm noktalarının, Ay’ın ve Dünya’nın yörünge düzlemlerinin arakesiti olduğunu biliyorsunuz. Ay, yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bu düğüm noktalarında bulunduğunda gerçekleşen dolunay evreleri, Ay tutulmasının gerçekleştiği konumlardır.

Gölgeli Ay tutulması nedir?

Gölgeli Ay Tutulması anında Güneş’in sadece bir kısmından ışık alabilmesi nedeni ile Ay normalden daha sönük görülür. Gölgeli Ay Tutulması Ay, Dünya’nın yarı gölge konisine tamamen girdiğinde oluşmaktadır.

Parçalı Ay tutulması nedir?

Parçalı Ay tutulması Ay’ın bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisinden geçtiğinde oluşmaktadır. Bu durumda Ay’ın yalnızca bir kısmı görülmemektedir.

Tam Ay tutulması nedir?

Ay Dünya’nın tam gölge konisinden geçtiğinde tam Ay tutulması oluşmaktadır. Bu tutulma anında Ay’ın tamamı görünmez olur ve bu tutulma bir saatten daha uzun sürebilir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
1 gün önce İnternet firmaları kategorisinde tekno365 (8.0k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Şubat, 2020 Para Kazanma Rehberi kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Şubat, 2020 İnternet firmaları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Şubat, 2020 İnternet firmaları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap
7, Şubat, 2020 İnternet firmaları kategorisinde misafir tarafından soruldu
...