Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
20 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde tarafından
Depremin Episantrı Nasıl Belirlenir?

1 cevap

0 oy
(59.2k puan) tarafından
 
En İyi Cevap
(a) P-, S- ve L- dalgalarının oluşturduğu geliş sırası ve dizilimini gösteren bir sismogram çizimi. Deprem olduğunda, cisim ve yüzey dalgaları odaktan dışarı doğru aynı anda yayılırlar. P- dalgaları en hızlı olduğu için sismograflara ilk önce gelir, sonra S- dalgaları ve en son da en yavaş olan yüzey dalgaları gelir. P- ve S- dalgalarının geliş zamanları arasındaki farka P - S zaman aralığı denir; sismograf istasyonunun odak noktasına olan uzaklığının bir fonksiyonudur.

(b) 1906 San Francisco depreminin 14.668 km uzaktaki Almanya, Göttingen’de kaydedilen sismogramı. Toplam kayıt yaklaşık 26 dakikayı gösterir, böylece P dalgalarının gelişi ile daha yavaş hareket eden S dalgalarının gelişi arasında geçen zaman dilimi oldukça büyüktür. Burada gösterilmeyen yüzey dalgalarının gelişi ise aletin patlamasına yol çmıştır.

(c) P- ve S- dalgalarının ortalama ilerleyiş zamanlarını gösteren bir zaman-uzaklık grafiği. Sismograf depremin odak noktasından ne kadar uzakta olursa P- ve S dalgalarının gelişleri arasındaki aralık o kadar uzar ve böylece grafik üzerinde P-S zaman aralığı olarak gösterilen zaman - uzaklık grafiğindeki eğriler arasındaki uzaklık da o denli büyür.

Bir depremin episantrını belirlemek için üç sismograf istasyonuna gereksinim vardır. Bir istasyonun episantra uzaklığını saptamak için, P - S zaman aralığı zaman - uzaklık grafiğine konulur. Her istasyondan bu çapta bir daire çizilir ve üç dairenin kesişim noktası depremin episantrını verir.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
21, Mart, 21 Coğrafya kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
21, Mart, 21 Coğrafya kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mart, 21 Coğrafya kategorisinde yavuz tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mart, 21 Coğrafya kategorisinde fatih tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
22, Mart, 22 Coğrafya kategorisinde misafir tarafından soruldu
...