Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
25 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde tarafından
Deprem Dalgaları Nedir? Kısaca bilgi verebilir misiniz?

1 cevap

0 oy
(59.4k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Bir deprem sonrası iki tür dalga oluşur:

  • 1. Cisim dalgaları
  • 2. Yüzey dalgaları 

1. Cisim dalgaları

Bir deprem sırasında iki tür cisim dalgası yayılır. P-dalgaları ve S-dalgaları. P-dalgaları ya da birincil dalgalar en hızlı deprem dalgaları ve katı, sıvı ve gazların içinde yol alabilirler. Pdalgaları sıkışma ya da itme çekme dalgalarıdır ve dalgaların kendilerinin de ilerlediği aynı yönde bir hat boyunca malzemenin ileri geri hareket ettiği ses dalgalarına benzerler. Böylece içinden Pdalgalarının geçtiği malzeme, dalga ilerleyip geçtikten sonra orijinal büyüklüğüne ve şekline geri döndüğünde genişler ve sıkışır. Gerçekte Yer’in içinden çıkan P-dalgaları, ses dalgaları halinde atmosfere yayılır ve belli frekanslarda insanlar ve hayvanlar tarafından duyulabilir.

S-dalgaları ya da ikincil dalgalar, P-dalgalarından biraz daha yavaştır ve sadece katı malzemelerde yol alabilir.

S-dalgaları makaslama dalgalarıdır çünkü malzemeyi hareket yönüne dik olarak hareket ettirerek içlerinde yol aldıkları malzemede makaslama gerilimleri yaratırlar. Sıvılar (ve gazlar) sert olmadıkları için kesme dayanımları yoktur ve S-dalgalarını iletmezler.

2. Yüzey dalgaları 

Yüzey dalgaları yeryüzünde ya da yüzeyin hemen altında yol alır ve cisim dalgalarından daha yavaştır. Cisim dalgalarının sebep olduğu ani sarsıntı ve sallanmanın tersine, yüzey dalgaları genel olarak, bir kayıkta hissedilene çok benzeyen bir yalpalanma ya da ileri geri sallanma hareketini yaratır. En önemli yüzey dalgaları onları keşfeden İngiliz bilimadamları Lord Rayleigh ve A. E. H. Love’un adlarının verildiği Rayleigh dalgaları (R-dalgaları) ve Love dalgalarıdır (L-dalgalar›).

Rayleigh dalgaları çoğunlukla daha yavaştır ve su dalgaları gibi davranır; bu dalgalar ilerlerken malzemenin taneleri dalga hareketi yönündeki dikey bir düzlem içinde elips şeklinde bir yol katederek su dalgalarına benzer biçimde davranırlar.

Love dalgasının hareketi ise S-dalgasının hareketine benzer, ama malzemenin taneleri dalga ilerleyişinin yönüne dik olan yatay bir düzlemde sadece ileri geri hareket ederler. Bu yanal hareket tipi özellikle binaların temellerine hasar verebilir.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Coğrafya kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Coğrafya kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Coğrafya kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Coğrafya kategorisinde yavuz tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mart, 2020 Coğrafya kategorisinde Garip tarafından soruldu
...