Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
25 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde tarafından
Sismoloji Nedir? Kısaca  bilgi verebilir misiniz?

1 cevap

0 oy
(59.2k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Sismoloji (deprembilim), 1880’li yıllarda depremin ürettiği titreşimleri saptayan, kaydeden ve ölçen aletler olan sismografların (sismometre/deprem ölçer) geliştirilmesiyle gerçek bir bilim dalı olarak ortaya çıkmıştır. M.S. 132 yılında Çinli filozof Chang Heng tarafından yapılan ilk sismometrenin çalışma ilkesi, halen günümüzde de kullanılmaktadır. Sismografın yaptığı kayda sismogram denir. 

Bugün birçok sismograf elektronik alıcılar kullanmalarına karşın, hareketleri bilgisayara aktarıp çıkaran yeni sistemler büyük ölçüde önceki sismografların şerit - şemalı sismogramlarının yerini almıştır. Bir deprem olduğunda enerji, sismik dalgalar halinde bırakıldığı noktadan dışarıya doğru dağılır. Bu dalgalar durgun bir su birikintisine atılmış taşın etkisiyle oluşan dalgalara benzer. Buradaki dalgalardan farklı olarak deprem dalgaları kaynağından itibaren dışarıya doğru tüm yönlerde ilerler.

Depremler, enerjiyi biriktiren ama dayanımları sınırlı olan kayaçlar yüzünden gerçekleşir, bu yüzden yeterli kuvvet olduğunda kayaçlar kırılır ve biriktirdikleri enerjiyi boşaltırlar. Bir başka deyişle çoğu deprem, büyük bölümünün levha hareketleriyle ilişkili olduğu kırıklar (faylar) boyunca hareket olduğunda gerçekleşir. Kırılma başladığında hareket, fay boyunca birkaç km/sn hız ile, yenilmenin var olduğu koşullara erişene kadar ilerler. Hareketin geliştiği kırılma ne kadar uzun olursa, kayaçlarda biriken enerjinin boşalması da o kadar uzun süreye yayılır ve dolayısıyla yerin sarsılması da o denli uzun sürecektir.

Bir yatay hareket sismografı 

Deprem sırasında düzeneğin diğer kısmı zeminle birlikte hareket ederken üzerinde gösterge bulunan ağır kütle, eylemsizliği yüzünden sabit kalır. Kolun uzunluğu yer hareketinin yönüne paralel olmadıkça gösterge, deprem dalgalarını dönmekte olan tambur üzerine kaydedecektir. Bu sismograf, batıdan doğuya doğru olan dalgaları kaydederken gerek duyulduğunda bu sismografa dik açılarda olan bir başka sismograf da kuzeyden güneye olan dalgaları kaydeder.

Bir düşey hareket sismografı

Bu sismograf da yatay hareket aletiyle aynı ilkede çalışır ve düşey yer hareketlerini kaydeder.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
16, Mart, 16 Question2Answer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
14, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Sevgi tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
14, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Ferdi tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
21, Mart, 21 Coğrafya kategorisinde fatih tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
22, Mart, 22 Coğrafya kategorisinde misafir tarafından soruldu
...