Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

+1 oy
493 kez görüntülendi
Question2Answer kategorisinde tarafından
Question2answer Kurulumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

1 cevap

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

1 – Question2Answer Yükleyin

Evet olaya temelden bakmak gerekiyor. Öncelikle ŞU ADRES üzerinden güncel Question2Answer son sürümünü bilgisayarınıza indirin. Ayrıca daha sonra kullanmak üzere ŞURADAN Türkçe dil paketini de indirin.

İndirdiğniz ZİP dosyasını bir klasöre çıkartın. Daha sonra da indirdiğiniz Türkçe paketini çıkartın. Daha sonra dil paketini Q2A dosyaları içindeki qa-lang dosyasının içine kopyalayın. Bu aşamada sistem Türkçe olarak ayarlanmış oldu.

2 – qa-config-exaple.php Dosyasını Düzenleyin

Şimdi artık sistemi kullanmaya hazır hale geliyoruz. İndirdiğiniz dosyalar arasında bulunan qa-config-exaple.php dosyasının ismini değiştirerek qa-config.php yapın ve düzenlemeyi açın.

Tam bu noktada artık bir veritabanına ihtiyacınız olacak. Hostunuz üzerinden bir veritabanı oluşturun ve bilgileri kayıt edin. Anlatacağım yöntemde Question2Answer sistemi WordPress’ten bağımsız kurulur. Merak edeyenler aşağıdaki notu okuyabilir.

  • qa-config.php içindeki aşağıdaki bölümü belirttiğim şekilde düzenleyin.
  • define('QA_MYSQL_HOSTNAME', 'VERİTABANINIZIN IP ADRESİ');
  • define('QA_MYSQL_USERNAME', 'VERİTABANI Kullanıcı adı');
  • define('QA_MYSQL_PASSWORD', 'VERİTABANI Şifresi');
  • define('QA_MYSQL_DATABASE', 'VERİTABANI ADI');

3 – Dosyaları FTP Üzerinden Yükleyin

Artık sisteminiz yüklenmeye hazır hale getirildi. Tek yapmanız gereken FTP ile dosyaları aktarmak. Ancak burada akla bir soru gelebilir. Eğer siteniz sadece Soru Cevap olacaksa sorun yok, direk olarak HTTPDOCS içerisine aktarabilirsiniz. Ancak büyük olasılıkla bu sistemiz blogunuzun yanına kuracaksınız. Yani;

SİTEİSMİ.COM/ – ADRESİNDE BLOGUNUZ OLACAK

SİTEİSMİ.COM/SORU/ – ADRESİNDE İSE SORU CEVAP SİSTEMİ

Bu durum benim kafamı çok kurcalamıştı. Aslında yapılması gereken çok basit. FTP üzerinden WordPress‘in kurulu olduğu HTTPDOCS içerisine soru isimli bir klasör oluşturun. Ve dosyalarınızı bur klasöt içerisine yükleyin.

Dikkat : Klasöre vereceğiniz isim, sistemin linkini belirleyecek. Eğer /soru-cevap linkini almak istiyorsanız klasör ismi de soru-cevap olmalıdır.

4- Oluşturduğunuz linke giriş yapın

Demin oluşturduğunuz linke tıklayarak sisteme giriş yapın. siteismi.com/soru-cevap/ gibi bir link olacaktır. Bu aşamadan sonrası sistemin kurulması. Yapılacaklar çok basit olduğundan açıklamadım.  Ayarlarını gerçekleştirip sisteminizi aktif hale getirebilirsiniz.

Kaynak: http://ayhankorkmaz.net/question2answer-kurulumu

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 SEO kategorisinde Sevgi tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
16, Mart, 2020 Question2Answer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4, Şubat, 2021 Hayvanlar Alemi kategorisinde Hamdi tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
22, Haziran, 2020 Webmaster kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
18, Mart, 2020 Question2Answer kategorisinde misafir tarafından soruldu
...