Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
646 kez görüntülendi
Matematik kategorisinde tarafından
yeniden kategorilendirildi

Kartezyen koordinat sistemi nedir? Ne demektir? Kısaca bilgi verebilir misiniz?

5 Cevaplar

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

R x R Kartezyen çarpımında ki her sıralı ikilinin Öklid düzlemindeki bir noktaya ve birinci dereceden iki değişkenli her bir polinomun düzlemdeki bir doğruya, birebir eşlenmesi ile oluşturulan cebirsel geometrik yapıya Kartezyen koordinat sistemi veya Dik eksenler sistemi adı verilir. Öklid geometrisinin bir modelidir. Koordinat eksenleri x ve y eksenidir bunlar 0 da çakışır. Çakışılan yere sıfır noktası (orijin) adı verilir.

Koordinat eksenleri 1., 2., 3. ve 4. bölge olarak adlandırılan dört çeyreğe bölünebilir.

  1. Bölgede değerler +X,+Y
  2. Bölgede değerler -X,+Y
  3. Bölgede değerler -X,-Y
  4. Bölgede değerler +X,-Y
0 oy
tarafından

Kartezyen koordinat sistemi soruları ve çözümleri pdf dosyasını indirmek için aşağıda ki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

8 sınıf kartezyen koordinat sistemi test pdf

0 oy
tarafından

Kartezyen Koordinat Sistemi Tarihçesi

Kartezyen sıfat, bu fikri 1637'de yayınlayan Fransız matematikçi ve filozof René Descartes'i ifade ediyor. Fermat keşfi yayınlamamasına rağmen, üç boyutta da çalışan Pierre de Fermat tarafından bağımsız olarak keşfedildi. Fransız din Oresme de Descartes ve Fermat zamanından önce kartezyen koordinatlarına benzer yapılar kullanılabilir.

Hem Descartes hem de Fermat tedavilerinde tek bir eksen kullandılar ve bu eksene göre ölçülen değişken bir uzunluğa sahipler. Descartes'ın La Géométrie'sinin 1649'da Frans van Schooten ve öğrencileri tarafından Latince'ye çevrilmesinden sonra bir çift eksen kullanma konsepti tanıtıldı. Bu yorumcular Descartes'ın çalışmasında yer alan fikirleri açıklığa kavuşturmaya çalışırken çeşitli kavramlar tanıttılar. 

Kartezyen koordinat sisteminin geliştirilmesi gelişiminde önemli bir rol oynar taşı ile Isaac Newton ve Gottfried Wilhelm Leibniz'i. Düzlemin iki koordinat tanımı daha sonra vektör uzayları kavramında genelleştirildi. 

Descartes'tan beri, düzlem için kutupsal koordinatlar ve üç boyutlu uzay için küresel ve silindirik koordinatlar gibi birçok başka koordinat sistemi geliştirilmiştir.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Cartesian_coordinate_system

0 oy
tarafından

2 Boyutlu Kartezyen Koordinat Sistemi Hakkında Bilgi

Bir kartezyen iki boyutlu koordinat sistemi (aynı zamanda adı verilen bir koordinat sistemi, dikdörtgen ya da bir koordinat sistemi Ortogonal ) bir ile tanımlanır sıralı çift arasında dikey çizgiler (eksen), tek bir uzunluk birimi her iki eksen için ve her biri için bir yönlendirme eksen. Eksenlerin buluştuğu nokta her ikisinin de kaynağı olarak alınır, böylece her ekseni bir sayı çizgisine dönüştürür. Herhangi bir P noktası için, her eksene dik P üzerinden bir çizgi çizilir ve ekseni karşıladığı konum bir sayı olarak yorumlanır. Seçilen bu sıradaki iki sayı, P'nin Kartezyen koordinatlarıdır. Ters yapı, koordinatlarına göre P noktasını belirlemenizi sağlar.

Birinci ve ikinci koordinatlar olarak adlandırılır absis ve ordinat arasında P, sırasıyla; ve eksenlerin buluştuğu noktaya koordinat sisteminin kaynağı denir . Koordinatlar genellikle parantez içinde (3, −10.5) olduğu gibi virgülle ayrılmış iki sayı olarak yazılır . Böylece başlangıç ​​noktasının koordinatları (0, 0) vardır ve başlangıç ​​noktasından bir birim uzakta olan pozitif yarım eksenlerdeki noktalar (1, 0) ve (0, 1) koordinatlarına sahiptir.

Matematik, fizik ve mühendislikte, birinci eksen genellikle yatay olarak tanımlanır veya tasvir edilir ve sağa yönlendirilir ve ikinci eksen dikey ve yukarı doğrudur. (Bununla birlikte, bazı bilgisayar grafikleri bağlamında, sıra ekseni aşağıya doğru yönlendirilebilir.) Başlangıç ​​noktası genellikle O olarak etiketlenir ve iki koordinat genellikle X ve Y veya x ve y harfleriyle gösterilir . Eksenler daha sonra X ekseni ve Y olarak adlandırılabilir-Axis. Harflerin seçimleri, bilinmeyen değerleri belirtmek için alfabenin ikinci kısmını kullanan orijinal kuraldan gelir. Alfabenin ilk kısmı bilinen değerleri belirtmek için kullanılmıştır.

Bir Öklid düzlemi Kartezyen koordinat sisteminin seçilen bir ile adlandırılır Kartezyen düzlemde . Kartezyen bir düzlemde, birim daire (uzunluk birimine eşit yarıçapa ve başlangıç ​​noktasında merkeze sahip), birim karesi (köşegeninin uç noktaları (0, 0) olan ve (1, 1) ), birim hiperbol vb.

İki eksen düzlemi dörtgen olarak adlandırılan dört dik açıya böler . Kadranlar çeşitli şekillerde adlandırılabilir veya numaralandırılabilir, ancak tüm koordinatların pozitif olduğu kadrana genellikle ilk kadran denir .

Bir noktanın koordinatları ise ( x , y ) , daha sonra mesafeler gelen X ile ilgili -Axis ve Y | -Axis olan y | ve | x | sırasıyla; nerede | ... | bir sayının mutlak değerini belirtir.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Cartesian_coordinate_system

0 oy
tarafından

Kartezyen Koordinat Sistemini Bulan Kişi

Bu fikri 1637'de ilk defa yayınlayan Fransız matematikçi ve filozof René Descartes'dir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
2, Şubat, 2020 Mobil Uygulamalar kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
+1 oy
2 cevap
16, Aralık, 2019 Telefonlar kategorisinde Bad tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
12, Aralık, 2019 İşlemci (PC) kategorisinde Emin tarafından soruldu
...