Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
7.8k kez görüntülendi
Ekran (Panel) Teknolojileri kategorisinde (54.6k puan) tarafından

OLED tv logo yanığı, logo yapışması, logo yanması yada burnin her ne diyorsanız artık o sorunu yaşamaktayım. Bu konuda bir kaç sorum olacak;

  1. OLED ekran yanığı garantiye girer mi?
  2. Ekran yanması sorunu her OLED tvde kesin yaşanır mı?

2 Cevaplar

0 oy
tarafından
düzenlendi

OLED logo yanığı özellikle uzun süre aynı kanalın izlenmesi sonrasında kanal logosunun ekranın köşesinde yer edinmesi ve iz bırakması olarak tanımlanır.

Bu sorunun çözümü ise ilk etapta servis personellerinin televizyonda ki teknik servis menüsünden bir takım ayarlar yapması ve tv yi kapatıp 10 dakika sonra tekrar açmanızı söylemesi ile başlar. Bu işlem çoğu zaman çözüm getirmez ama tabi ki getirdiği de görülmüştür. 

Sizin sorununuz bu şekilde çözülmedi ise servise ikinci bildiriyi geçeceksiniz ve eğer ürününüzün garantisi devam ediyorsa televizyonunuzun ekranını değişerek bu sorununuzu servis çözer.

Akıllarda ki asıl soru şu ya garantimiz bitmiş ise;

Garanti süreniz bitmiş ise geçmiş olsun televizyon da, logo yanığı da sizin daimi dostunuz artık. 

OLED logo yanığı sorunu yaşamamak için öneri

OLED her zaman logo yanığı sorununu yaşamaz. Doğru bir şekilde kullandığınız sürece tabi ki, bu konuda aşağıda vereceğim tek öneriyi dikkate alın ve sorunu yaşamayın derim.

Oled tvnizi gece kapatıp yatın ancak kablosunu çekip elektrik ile bağını koparmayın ki gün içinde oluşan burnin hatalarını optimize edebilsin. Bunu yaparsanız OLED size sorun çıkarmaz. Bir diğer öneri ise tv yi kullanırken ekran yanmasına karşı önlem olarak arada bir kanal değiştirin. 5 saat aynı kanal mı izlenirmiş :)

0 oy
tarafından

Oled tv logo yanığı nasıl geçer?

Lg'nin kendisi bu konuda demiş ki;

Görüntü Tutulması (Leke Yapışması)

 

Görüntü Tutulması İle İlgili Bilgi

OLED, otomatik yayımlatıcı bir teknolojidir. Bu da görüntü kalitesi ve performans konusunda önemli avantajlar sunar. Otomatik yayımlama yapan ekranların tümü için OLED TV kullanıcılarının, uzun bir süre boyunca ekranda sabit bir görüntüyü görüntüleme gibi belirli koşullar altında geçici görüntü donması yaşaması mümkündür. Ancak bu olay normal görüntüleme şartları altında çok nadir görülür ve bir arıza değildir. Aşağıda, OLED TV kullanımına ilişkin faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Görüntü Tutulması Sebep Olabilecek Görüntü Türleri

• Kanal numaraları, istasyon simgeleri, program adları, haber veya film altyazıları ve başlıkları gibi ekranda kesintisiz olarak gösterilen belirli bilgiler içeren durağan veya sabit görüntüler.

• Oyun konsolları veya set üstü kutularındaki sabit menü veya simgeler.

• Örneğin 4:3 veya 21:9 çerçeve oranındaki görüntülerde ekranın solunda, sağında üstünde veya altında gözüken siyah çizgiler.

Görüntü Tutulması Önlemek için Tavsiye Edilen Önlemler

• Yukarıda listelenen görüntülerin bulunduğu bir videoyu uzun süre boyunca izlemekten kaçının.

• Yukarıda listelenen görüntülerin bulunduğu videoları uzun süre boyunca izlemek için TV ayarlarınızı aşağıdaki gibi yapın.

-[Resim] → [Resim Modu Ayarları] → [Resim Modu] → [Eco]

-[Resim] → [Resim Modu Ayarları] → [OLED IŞIĞI] → Düşük değere ayarlayın

-[Resim] → [Ek Ayarlar] → [OLED Panel Ayarları] → [Logo Parlaklık Ayarı] → [Yüksek]

• Set üstü kutusu gibi harici bir cihazda menü çubuğunun uzun süre boyunca görüntülenmesini önlemek için harici cihazdaki menü çubuğunu kapatın. (Talimatlar için lütfen ilgili harici cihazın kılavuzuna bakın.)

• Solda, sağda, üstte veya altta sürekli olarak siyah çizgilerin gösterildiği videoları izlerken bu siyah çizgileri kaldırmak için ayarlarınızı aşağıdaki gibi yapın.

-[Resim] → [En Boy Oranı Ayarları] → [İzleme Oranı] → [Dikey Yakınlaştırma] veya [Her Yöne Yakınlaştırma] 

Geçici Görüntü Tutulmasıyla İlgili Olarak Görüntü Kalitesini Destekleyici Fonksiyon Bilgileri

• OLED TV'de Piksel Düzeltici özelliği, geçici görüntü tutulmasını önlemeye yardımcı olur. Bu fonksiyonu otomatik veya manuel olarak kullanabilirsiniz.

• TV gücü kapatıldığında otomatik özellik etkinleşecektir. Ancak bunun için TV'nin dört (4) saat veya daha fazla açık kalması gereklidir. Bu işlemlerin art arda yapılması gerekmez. Piksel Düzeltici, ekran kapatılana kadar otomatik olarak çalışacaktır. (AC güç beslemesinin yapılamaması veya güç kablosunun elektrik prizinden çıkarılması otomatik özelliği devre dışı bırakır.)

• Piksel Düzeltici’yi manuel olarak etkinleştirmek için ayarlarda [Resim] → [Ek Ayarlar] → [OLED Panel Ayarları] → [Piksel Düzeltici] ögesini seçmeniz gereklidir. Fonksiyonu manuel olarak etkinleştirdiğinizde, fonksiyon yaklaşık bir (1) saat çalışacaktır. Bu süre zarfında ekranda yatay bir çizgi görünebilir. Ancak bu bir arıza değildir.

• Piksel Düzeltici’yi belirli bir süre boyunca manuel olarak etkinleştirmediğinizde, ekranda bu fonksiyonu etkinleştirmenizi tavsiye eden bir açılır pencere görüntülenecektir. Lütfen açılır pencerede yer alan talimatları takip edin.

• Piksel Düzeltici'ye ek olarak ekrandaki görüntü tutulmasını önlemek için başka fonksiyonlar da vardır. Örneğin ekran parlaklığı seviyesini kısmen veya bütünüyle otomatik olarak azaltan bir fonksiyon vardır. Bu, ekranda kesintisiz olarak sabit bir görüntünün görüntülenmesi halinde etkinleşecektir. Sabit görüntü kaybolduğunda parlaklık seviyesi otomatik olarak eski haline dönecektir. Bu bir arıza değildir. Aksine, fonksiyon bu şekilde kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Kaynak: 

https://www.lg.com/tr/destek/yardim-kitapligi/CT20222005-1400758905438-others

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
4, Mayıs, 2020 Ekran (Panel) Teknolojileri kategorisinde Mozy tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
27, Kasım, 2020 Bilgisayarlar kategorisinde tekno365 (54.6k puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
1, Kasım, 2020 Telefonlar kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
13, Şubat, 2020 Televizyonlar kategorisinde Fırat tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
12, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde Emin tarafından soruldu
...