Merhaba; Burada üye olmadan soru sorabilir, sorulmuş sorulara cevap verebilirsin. Eminim soracak bir çok sorun vardır laughing

0 oy
14.4k kez görüntülendi
Televizyonlar kategorisinde (60.1k puan) tarafından
55" bir televizyon almam gerekiyor  Lg mi Samsung mu? alacağımı bilmiyorum. Çok kararsız kaldım bu konuda bir öneriniz var mı?
tarafından
Merhabalar 43" boyutunda bir tv alacağım Lg 43uk6470 mi Samsung 43ru7100 mü önerirsiniz. Bu iki model arasında ki fark nedir. Ben özellikle webden film izlemek için kullanacağım haricen görüntü kalitesinin de daha iyi olmasını istiyorum hangisini önerirsiniz.
(60.1k puan) tarafından
Merhabalar görüntü kalitesi iyi olsun ve webden film izleyeceğim demişsiniz size bu durumda Samsung modelini almanızı öneririm. Lg webden film izlemeye pek müsaade etmiyor.
tarafından
Samsung ile Lg arasında ki farkı net anlamak için : https://konuanlatimi.net/lg-mi-samsung-mu-tv/ buraya bakmalısınız.
tarafından

Televizyon, kişisel zevkler ve oda büyüklüğüne göre karar verilmesi gereken bir elektronik eşya. Odanızın büyüklüğüne göre tv'nin boyutunu seçmelisiniz. TV'den beklentilerinize göre de seçim yapmalısınız. Mesela dizi, film izlemek mi istiyorsunuz? Yoksa internet kullanımı da mı yapacaksınız? İşte bunların her biri bir kriter. Dolayısıyla televizyonda lg mi samsung mu sorusunun yanıtı: kişisel zevkim şunu istiyor dediğiniz üründür.

(60.1k puan) tarafından
Aynen öyledir teşekkürler

13 Cevaplar

0 oy
tarafından

LG vs Samsung TV: Hangisi daha iyi?

Yeni bir parlak TV pazarında mı? İster bir canavar setinden isterse orta boy bir şeyden sonra olun, Samsung ve LG'nin zor kazanılmış paranız için rekabet edeceği kesin.

Her yıl teknoloji uzmanları, gelişmiş ekranlar, daha gelişmiş işleme ve daha şık tasarımlar içeren bir dizi yeni televizyon yayınlıyor. Ve eski modellerin fiyatı hızla düştüğünde, piyasada baş döndürücü bir set seçeneği var.  

İstediğiniz İster 4K , HDR hatta 8K , bir LG TV veya Samsung TV arasında karar vermek zor bir zaman geçiriyor olabilir. Hangi marka TV en iyisidir? Temel farklar nelerdir? LG ve Samsung TV'leri değerlendiren karanlık odalarda kilitli saatler geçirerek, tipik olarak bu mükemmel TV markalarının artıları ve eksileri için kullanışlı bir rehber ...

LG vs Samsung TV: genel bakış

LG ve Samsung, merkezi Güney Kore'de bulunan büyük ölçekli elektronik üreticisidir. Televizyonlar, işletmelerinin temel bir parçasıdır ve her iki marka da Birleşik Krallık, ABD ve ötesinde sağlam bir üne sahiptir. Örneğin Kuzey Amerika'da LG ve Samsung, 2019'da kombine TV pazar payını% 60'ın üzerine çıkardı

Başarılarının sırrı? Her tüketicinin ihtiyacını karşılar. İster ucuz 43 inç LCD televizyon, ister yüksek kaliteli 65 inç 4K HDR seti, hatta yeni nesil 8K TV , Samsung ve LG, her bütçeye uygun geniş bir boyut ve çözünürlük yelpazesi sunar.

LG, 48 inç'ten parlak 88 inç'e kadar ekran boyutlarında birinci sınıf OLED TV'ler sunuyor. Ancak bütçe 43 inç 4K TV'ler ve şirketin NanoCell LCD serisi de dahil olmak üzere çok daha uygun fiyatlı seçenekler var. 

Samsung'un ileri teknoloji QLED TV'leri 49 inç ila 82 inç ekran boyutlarına sahiptir. Ancak Samsung LCD TV'de yaklaşık 430 £ karşılığında beş yıldızlı bir bütçe alabilirsiniz.

Samsung ve LG de akıllı telefon pazarında rekabet ediyor, bu yüzden cep telefonunuzu yükseltmeyi veya 5G'ye dalmayı düşünüyorsanız , işte en iyi akıllı telefonlarımız .

OLED ve QLED

Organik LED veya Quantum LED? Premium TV'leri çevreleyen teknik jargon şaşırtıcı gelebilir, ancak bu en son teknolojiler arasındaki temel farkları bilmeye değer.

LG'nin premium TV'lerinde OLED (Organik Işık Yayan Diyot) paneller bulunur. OLED, bir akımı geçen ve filmin bir ışık yaymasına neden olan iki iletken arasına yerleştirilen karbon bazlı bir film içeren bir teknolojidir. 

En önemli avantaj, ışığın piksel bazında yayılabilmesidir, bu nedenle yan yana tamamen farklı bir renk veya tamamen siyah olan, diğerini etkilemeyen parlak beyaz veya renkli bir piksel görünebilir.

Sonuç? LCD teknolojisine kıyasla daha zengin, daha sürükleyici bir görüntü. OLED'in diğer avantajları arasında daha geniş izleme açıları, daha hızlı tepki süreleri ve daha ince setler sayılabilir. LG sadece en iyi 4K OLED TV'leri yapmakla kalmaz, OLED panellerini TV'lerinde kullanmak için Panasonic, Philips ve Sony gibi ürünlere satar.

Samsung'un birinci sınıf TV'leri QLED (Quantum-dot Işık Yayan Diyot) adı verilen ve en azından konseptte OLED'e benzeyen rakip bir TV teknolojisine sahiptir. Teorik olarak, bir QLED ekranındaki her piksel, kuantum noktaları sayesinde kendi ışığını yayabilir - yalnızca birkaç nanometre boyutunda küçük yarı iletken parçacıklar.

Sorun şu anki QLED TV'lerdeki kuantum noktalarının kendi ışıklarını yaymamasıdır. Bunun yerine, bir LCD katmanının QLED / LED olmayan arkadan aydınlatmalı setlerde yaptığı gibi, arka ışıktan gelen ışığa geçerler.

Samsung, QLED TV'lerinin "şu anda piyasadaki en yüksek parlaklık seviyelerini sunduğunu" iddia ediyor. Ancak QLED'in rakipsiz canlılık sunduğu doğru olsa da, OLED olağanüstü siyah performans ve tavizsiz kontrast seviyeleri sunuyor. Herhangi bir arka ışığın olmaması OLED'in sona ermesine yardımcı olur.

Kısaltma hayranları, hangisi daha iyi: OLED veya QLED? Samsung'un QLED TV'lerini biraz daha yumruklu ve daha dinamik bulma eğilimindeyiz, ancak LG'ler daha otantik ve doğal. Her ikisi de heyecan verici ve her ikisinin de güçlü yanları var - aralarında çok fazla şey yok.

İdeal olarak, her bir teknolojinin avantajlarını bir arada görmek istiyoruz. Yeni nesil QLED TV'ler bunu sunabilir, ancak en erken 2021'e kadar gelmeyeceklerdir. Şimdilik, premium bir Samsung veya LG TV satın alabilirsiniz ve mükemmel bir resim sunma şansınız yüksektir. 

LG ve Samsung TV'yi tartmak, sundukları akıllı özelliklere inebilir. Bundan sonra halledeceğiz.

Kaynak: https://www.whathifi.com/advice/lg-vs-samsung-tv-which-is-better

0 oy
tarafından

Samsung QLED ve LG OLED: En iyi iki TV teknolojisi 2020'de nasıl karşılaştırılır?

TV teknolojisi söz konusu olduğunda, bir "O" yu "Q" ya çeviren küçük çizgi gerçekten büyük bir sorun.

İki rakip TV markası en iyi TV'lerini tanımlamak için çok benzer kısaltmalar kullanıyor, ancak Samsung'un QLED ve LG's OLED köpekleri ve kedileri kadar farklı. Son birkaç yıldır dünyanın en popüler TV yapımcısı Samsung, en iyi TV'lerini "QLED" ile tanıştırıyor. Onun  2020 QLED sırası üç sahip farklı serisi ile masif 8K çözünürlük gibi sayısız ana akım versiyonları ve tasarım odaklı modeller Frame , Serif ve tüm yeni Sero dönen TV tüm ayı her yerde S. arada LG'nin bu 2020 OLED TV'ler  bulunmaktadır nispeten uygun fiyatlı BX'ten çılgın pahalı 8K ZX'e, evet,toplanır ve daha da çılgın bir maliyeti 60.000 dolar . 

CNET'in yan yana karşılaştırma incelemelerinin son birkaç yılına dayanarak  LG'nin OLED TV'lerinin tümü Samsung QLED TV'lerden daha iyi bir genel görüntü kalitesi sağladı. En son örnek, LG B9'u Samsung Q80'e karşı çekti , her ikisi de 1.800 dolara mal olan üst düzey 65 inçlik setler. LG OLED, üstün kontrast ve açılı görüş ile elde kazandı. Samsung daha parlaktı ama genel olarak OLED'e dayanamadı.

OLED ve QLED savaşı Samsung ve LG'nin ötesine geçiyor. Geç 2019 yılında TCL de en iyi TV'ler "QLED," marka başladı dahil 6-Serisi ve 8-Serisi . Her ikisi de mükemmel, para için en iyi TV ve geçen yıl test ettiğimiz en iyi performansa sahip OLED olmayan TV. LG'nin dışındaki diğer markalar da Sony ve daha sonra 2020'de Konka ,  Skyworth  ve ABD'deki 3 numaralı TV yapımcısı Vizio dahil OLED TV'ler satıyor  .

En son 2020 QLED ve OLED modellerini henüz test etmedik - ilkbaharda nakliye yapmaya başlıyorlar - ancak geçmişte gördüğümüze dayanarak OLED'in QLED'e üstün görüntü kalitesi üretmesini beklemeye devam ediyoruz. İşte nedeni.

QLED TV sadece kuantum noktalı bir LCD TV'dir

İki teknolojinin kısa bir özeti ile başlayalım.

  • OLED "organik ışık yayan diyot" anlamına gelir.
  • QLED (Samsung'a göre) " q uantum dot LED TV " anlamına gelir .
  • OLED , günümüzün en büyük televizyon türü olan LCD'den temelde farklı bir teknolojidir.
  • QLED , LCD "sandviç" e bir kuantum nokta filmi ekleyerek LED LCD'nin bir çeşididir.
  • OLED "yayıcıdır", yani pikseller kendi ışıklarını yayar.
  • QLED , LCD gibi, mevcut haliyle "geçirgen" dir ve bir LED arka ışığına dayanır.

Ana paket, QLED'in normal eski LCD'ye OLED'e kıyasla daha yakın olmasıdır , ki ben (ve diğer birçok uzman) plazmadan önceki gibi farklı bir televizyon sınıfı olarak düşünüyoruz .

Kuantum noktaları , ışıkla vurulduğunda kendi renklerini farklı renkte yayan mikroskopik moleküllerdir. QLED TV'lerde noktalar bir filmde bulunur ve bunlara çarpan ışık bir LED arka ışık ile sağlanır. Bu ışık daha sonra görüntüyü oluşturmak için bir sıvı kristal (LCD) katman da dahil olmak üzere TV'nin içinde birkaç katman daha dolaşır. LED kaynağından gelen ışık katmanlardan ekranın yüzeyine iletilir, bu yüzden "aktarıcı" diyoruz.

Samsung, 2015'ten beri LCD TV'lerini artırmak için kuantum noktaları kullanıyor ve 2017'de QLED TV markasını piyasaya sürdü . Samsung, bu kuantum noktalarının zamanla geliştiğini söylüyor - örneğin, renk ve ışık çıkışı iyileşti. Ancak deneyimlerime göre, daha iyi kuantum noktalarının neden olduğu iyileşmeler, diğer görüntü kalitesi faktörlerinin nedenlerinden çok daha az belirgindir (aşağıya bakınız).

Diğer TV yapımcıları, Vizio  ve Hisense dahil olmak üzere LCD TV'lerde kuantum noktaları kullanır  , ancak onlara QLED TV demezler.

OLED TV hiç LCD TV değildir

LCD, düz panel TV'lerde baskın bir teknolojidir ve uzun süredir kullanılmaktadır. Özellikle daha büyük boyutlarda OLED'den daha ucuzdur ve LG'nin de dahil olduğu dünya çapında çok sayıda panel üreticisi bunu üretebilir.

OLED farklıdır, çünkü ışık üretmek için LED arka ışığı kullanmaz. Bunun yerine, ışık milyonlarca ayrı OLED alt pikseli tarafından üretilir. Piksellerin kendisi - görüntüyü oluşturan küçük noktalar - ışık yayar, bu yüzden buna "yayıcı" ekran teknolojisi denir. Bu fark, bazıları LCD'yi (ve QLED'i) tercih eden, ancak çoğu OLED'e fayda sağlayan her türlü resim kalitesi efektine yol açar.

Yukarıda belirtilen ABD markalarının yanı sıra, Panasonic, Philips,  Grundig ve diğerleri Avrupa'da OLED TV'ler satıyor. Ancak LG Display tarafından üretilen tüm paneller kullanılır .

QLED ve OLED: görüntü kalitesi karşılaştırması

İncelemelerime dayanarak, ikisi arasında yaptığım bazı genel karşılaştırmalar.

QLED TV görüntü kalitesi OLED'den daha fazla değişir. Samsung ve TCL'nin her biri birden fazla QLED serisine sahiptir ve en pahalısı daha ucuz olanlardan çok daha iyi performans gösterir. Bunun nedeni, QLED setlerinin resim kalitesindeki en büyük gelişmelerin kuantum noktalarıyla pek alakası olmamasıdır. Bunun yerine, daha iyi tam dizi yerel karartma , parlak vurgular ve daha iyi izleme açılarının sonucudur, bu da bu ekstralardan yoksun QLED (ve QLED olmayan) TV'lerden önemli ölçüde daha iyi performans göstermelerine yardımcı olur.

Bu arada, gözden geçirdiğim her OLED TV çok benzer görüntü kalitesine sahip - hepsi testlerimde resim kalitesinde bir 10/10 kazandı. Farklı OLED TV'ler arasında bazı farklılıklar vardır, ancak bunlar çeşitli QLED TV dizileri arasındaki farklar kadar önemli değildir.

OLED daha iyi kontrast ve siyah seviyesine sahiptir. En önemli görüntü kalitesi faktörlerinden biri siyah seviyesidir ve yayıcı doğası, OLED TV'lerin tam anlamıyla sonsuz kontrast için kullanılmayan pikselleri tamamen kapatabileceği anlamına gelir . QLED / LCD TV'ler, en etkili tam dizi yerel karartmaya sahip en iyi olanlar bile, biraz ışık geçirir, daha fazla soluk, daha gri siyah seviyelere ve parlak bölümlerin etrafında çiçek açar.

QLED daha parlaktır. En parlak QLED ve LCD TV'ler, aydınlık odalarda ve HDR içerikli özel bir avantaj olan tüm OLED modellerinden daha parlak olabilir . Bununla birlikte, testlerimde, OLED TV'ler çoğu oda için hala çok parlak olabilir ve üstün kontrastları hala test ettiğim QLED / LCD TV'den daha iyi bir genel HDR görüntü sunmalarına izin verir.

OLED daha iyi muntazamlığa ve görüş açılarına sahiptir. LCD tabanlı ekranlarda, ekranın farklı alanları her zaman diğerlerinden daha parlak görünebilir ve bazı içeriklerde arka ışık yapısı da görülebilir. En iyi LCD'ler bile doğrudan ekranın önündeki tatlı nokta dışındaki koltuklardan göründüğünde soluyor, kontrastı kaybediyor ve renk değiştiriyor. OLED TV'lerin neredeyse mükemmel bir şekilde düzgün ekranları vardır ve en uç açıların dışındaki her açıdan sadakati korurlar.

Çözünürlük, renk, video işleme ve diğer görüntü kalitesi faktörleri temel olarak aynıdır. Çoğu QLED ve OLED aynı çözünürlüğe, 4K'ya sahiptir ve her ikisi de 8K çözünürlüğe ulaşabilir . Her iki teknolojinin de renk veya video işleme alanlarında büyük bir avantajı yoktur. Check out OLED vs LCD Daha fazla ayrıntı için.

QLED büyüyüp küçülebilir (ve daha ucuz)

Bugün piyasada sadece dört boyutta OLED TV var: 55-, 65-, 77- ve 88 inç, 2020'nin sonlarında 48 inçlik bir versiyona sahip. 77- ve 88 inç'in fiyatı 4.000 $ ve ( öksürük) sırasıyla 30.000 dolar , çoğu TV müşterisinin karşılayabileceği sadece üç boyut var. 

Bu arada Samsung'un QLED TV'leri 32, 43-, 49-, 55-, 65-, 75-, 82-, 85- ve evet, 98 inç boyutlarında geliyor. Tabii ki QLED olmayan LCD TV'ler daha da küçülebilir.

Tabii ki, QLED ve LCD'nin OLED'den daha büyük olması, 65 inç üzerindeki ana boyutların maliyetidir. Büyük televizyonlar pazarın en hızlı büyüyen segmentidir ve yavaşlama belirtisi göstermez. Yukarıda belirttiğim gibi LG'nin 77 inçlik B9 OLED'in fiyatı 4.000 dolar. Bu arada TCL'nin 75 inç 8 Serisi'nin maliyeti 2.600 $,  Samsung'un 75 inçlik Q70 QLED'inin fiyatı 2.000 $ ve en ucuz olan 75 inçlik QLED'in Q60R'si sadece 1.500 $. Elbette, bu QLED'lerin hiçbiri bir OLED'i yenemez, ancak binlerce daha ucuza mal olurlar.

55 ve 65 inç boyutlarında, Samsung Q90 ve 8K çözünürlüklü Q900A gibi en yüksek kaliteli, en iyi performans gösteren QLED modellerinin fiyatı en ucuz OLED TV'den daha pahalı. Bununla birlikte, daha kötü görüntü kalitesine rağmen, çok sayıda daha ucuz olan QLED serisi de vardır. 

OLED burn-in ne olacak?

Ekrandaki görüntünün kalıcı bir kısmı - bir telefondaki gezinme düğmeleri veya bir kanal logosu, haber senedi veya TV'deki bir çetele - ekranda başka görünen ne olursa olsun hayalet bir arka plan olarak kaldığında yanma meydana gelir. Tüm OLED ekranlar yanabilir ve bildiğimiz her şeyden QLED dahil LCD ekranlardan daha hassastırlar.

Bununla birlikte, yanma olarak kabul edilen her şey çoğu insan için bir sorun olmamalıdır. Gördüğümüz tüm kanıtlardan, yanma genellikle kanal logosu gibi tek bir statik görüntü öğesini çok uzun süre ekranda tekrar tekrar bırakmaktan kaynaklanır. Fox News, ESPN veya MSNBC'yi her gün birden fazla saat ekranda tutarsanız ve örneğin başka bir program izlemezseniz bu bir sorundur. Ancak gösterilenleri değiştirdiğiniz sürece, hiç bir zaman yanma deneyimi yaşamayacaksınız.

Kaynak: https://www.cnet.com/news/samsung-qled-vs-lg-oled-how-the-two-best-tv-technologies-compare-in-2020/

0 oy
tarafından

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
25, Şubat, 2020 Televizyonlar kategorisinde murat tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11, Şubat, 11 Televizyonlar kategorisinde Kemal Sertbaş tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
13, Aralık, 2019 Tv İşletim sistemleri kategorisinde Emin tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
14, Mart, 2020 Televizyonlar kategorisinde Hamide tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
10, Aralık, 2019 Televizyonlar kategorisinde tekno365 (60.1k puan) tarafından soruldu
...